Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nimeh 2019 ucastnici.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: 23. zbor Nitrava
6. mája 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

FOTO: Počas víkendovej noci sa ulice mesta stali dejiskom NItrianskej Mestskej Hry, ktorú organizovali nitrianski skauti

Nitrianski skauti z 23. zboru Nitrava už tradične zorganizovali nočnú mestskú hru s názvom NIMEH.

V noci zo soboty na nedeľu 5. mája sa ulice Nitry stali dejiskom už tretieho ročníka NIMEHu, čo je skratka pre NItriansku MEstskú Hru. Každý rok skauti organizujú toto podujatie pre svojich skautských bratov a sestry z iných miest. Cieľom NIMEHu je vzdelávať mladých o našich nedávnych dejinách pútavým a zážitkovým spôsobom.

Formou scénok a prežívaním životných osudov skutočných ľudí sa tak mladí lepšie vžijú do ducha doby. Skauti sa vrátili v čase do obdobia Pražskej jari, kedy v Československu svitlo na lepšie a slobodnejšie časy a keď sa zrazu všetky nádeje skončili príchodom tankov. Zvlášť cenné je to, že NIMEH už tradične pripravujú stredoškoláci.

Nimeh 2019 beseda.jpg
Foto: 23. zbor Nitrava

Akcia sa začala besedou, až kým do miestnosti nevtrhol mladý muž

Celá akcia sa začala besedou so skautkou – pamätníčkou spomínaného obdobia. Neskôr počas skautských zoznamovacích hier vtrhol medzi skautov mladý muž, ktorý skautom oznámil, že do našej vlasti vtrhli okupanti. Keďže protestoval, naháňa ho Štátna bezpečnosť. Prosil skautov, aby sa im postavili na odpor, lebo aj skauti sú označení za nepriateľov socializmu.

Po kratučkom období fungovania tak má byť skauting opäť zakázaný a aktívni skauti zadržaní a súdení. Mladík sotva stihol utiecť, keď pri skautoch zastala čierna dodávka a v nej vojaci so samopalmi. Skauti vzdorovali. Príslušníci ŠtB ich po skupinách odvádzala do väzenia, ale skautom sa podarilo oslobodiť.

Nimeh 2019 organizacny tim.jpg
Organizačný tím Foto: 23. zbor Nitrava

Skauti zorganizovali hnutie odporu a po skupinách postupne navštívili 10 stanovíšť, kde si vypočuli príbehy ľudí z daného obdobia a museli im pomôcť. Skauti tak okrem iných stretli aj zatknutých rehoľníkov, predavačku v drogérii, ktorej vojaci rozstrieľali výklad, umelkyňu – skautku, z ktorej násilne spravili pionierku, či rodinu zastreleného Jozefa Bonka. Pomohli chatárovi z Vysokých Tatier vyniesť náklad do hôr a so zdravotníkmi podali prvú pomoc zraneným.

Nimeh 2019 prva pomoc.jpg
Foto: 23. zbor Nitrava

Úlohou hráčov je splniť misiu v čo najkratšom čase

Cieľom nočnej hry bolo splniť všetky úlohy v čo najkratšom čase. Hra sa odohrávala v nočných uliciach Nitry a účastníci prešli spolu asi 20 kilometrov. Napätie a vierohodnosť hre dodávali aj prepady príslušníkov ŠtB či už peších ako aj motorizovaných v čiernej dodávke. Zlé počasie, ale aj únosy a vypočúvania výrazne sťažili plnenie úloh. Hlavným cieľom však bolo vžiť sa do doby, ktorá bola pre Slovákov a Čechov taká významná. Vidieť, ako ľudia vtedy žili, čo cítili a spoznať cenu slobody a solidarity.

Nimeh 2019 ucastnici.jpg
Foto: 23. zbor Nitrava
Nimeh 2019 zatykanie.jpg
Foto: 23. zbor Nitrava
Nimeh 2019.jpg
Foto: 23. zbor Nitrava

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X