Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25_vyrocie_obnovenia_piaristickej_skoly_upr 20.jpg
21
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Piaristická spojená škola sv. Jozefa Kalazanského
5. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

FOTO: Piaristická škola v Nitre oslávila 25. výročie obnovenia

Pri príležitosti 400. výročia založenia rehole piaristov, 250. výročia kanonizácie sv. Jozefa Kalazanského zakladateľa rehole a 25. výročia obnovenia piaristickej školy v Nitre sa 28. marca konali oslavy, ktoré začali svätou omšou v Piaristickom kostole sv. Ladislava.

Omši predsedal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, koncelebrovali  generálny predstavený otcov piaristov páter Pedro Aguado Cuesta a provinciál Rehole piaristov na Slovensku páter Juraj Ďurnek SchP. Prítomní boli bratia piaristi, pozvaní kňazi, predstavitelia mesta, VÚC a ministerstva, ďalší hostia, vedenie, zamestnanci a žiaci Piaristickej spojenej školy v Nitre.

25_vyrocie_obnovenia_piaristickej_skoly_upr 21.jpg
Piaristická spojená škola sv. Jozefa Kalazanského

Slávnosť pokračovala divadelným predstavením San José de Calasanz vo veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre. Príhovor pátra Pedro Aguado Cuestu naladil srdcia a otvoril mysle prítomných, ktorí si mohli naplno užiť vystúpenie. Kvalitný výkon v muzikáli podali žiaci piaristického gymnázia a piaristickej ZŠ, ktorých vysoko profesionálne viedla režisérka Michaela Liptáková pod odborným usmernením Petra Oravca. Podmanivú hudbu skomponoval a spevácku zložku viedol Vladimír Kopec. Vďaka všetkým účinkujúcim, tvorcom, ale aj všetkým realizátorom, ktorí akoukoľvek formou pomáhali, vzniklo krásne a umelecky veľmi hodnotné spracovanie života sv. Jozefa Kalazanského a jeho odkaz pre dnešok.

25_vyrocie_obnovenia_piaristickej_skoly_upr 15.jpg
Piaristická spojená škola sv. Jozefa Kalazanského

Po predstavení sa vo foyeri DAB uskutočnila recepcia, kde predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica odovzdal riaditeľke Piaristickej spojenej školy sv. Jozefa Kalazanského v Nitre PhDr. Ivete Zverkovej plaketu Nitrianskeho samosprávneho kraja a pamätný list reholi piaristov a Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazanského za „mimoriadne významný prínos k rozvoju duchovného života, kultúry a vzdelanosti v nitrianskom regióne“.  Viceprimátor mesta Nitry Ján Vančo odovzdal riaditeľke školy striebornú plaketu, ďakovný list primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča a provinciálovi Rehole piaristov na Slovensku plastiku sv. Cyrila a Metoda.

V podvečerných hodinách sa konalo II. divadelné predstavenie určené rodičom žiakov, známym, priateľom a priaznivcom piaristickej školy, ktoré  slávnosť ukončilo.  Podľa slov divákov, zúčastniť sa na predstavení bol úžasný zážitok a príjemné pocity budú vo všetkých rezonovať ešte veľmi dlhý čas.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X