Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stromcek vianoce mestecko.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk
6. novembra 2023 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Na námestí už stojí vianočný stromček, tento rok mestečko prinesie takéto zaujímavé novinky

Vianočné mestečko bude ekologickejšie a bude mať aj nové rozmiestnenie. Tešiť sa môžete aj na bohatý program.

Na Svätoplukovom námestí sa už nachádza vianočný stromček. Dopoludnia tu vyrástol 15 metrov vysoká  jedľa obyčajná od darcov z Lužianok. Jeho odhadovaný vek je 30 až 40 rokov. ďalšie dva vianočné stromčeky budú zdobiť sídliská Klokočina a Chrenová.

Vianočný stromček sa rozsvieti tradične spolu s Mikulášom. Tento rok to bude 3. decembra o 17.00 hod., kedy sa okrem rozsvietenia stromčeka aj oficiálne otvorí vianočné mestečko. V meste tento rok pribudne aj nová svetelná výzdoba, a to aj ako náhrada za hviezdnu oblohu, ktorá minulý rok spadla a bola pre poškodenie vyradená z používania.

Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie13.jpg
Foto: NitraDen.sk

Vianočné mestečko však bude otvorené už od 1. decembra. Tento rok ide o decembrový dátum, pretože tento rok pripadajú adventné nedele netradične – prvá je 3. decembra a posledná je súčasne aj Štedrým dňom. Otvorené bude pravdepodobne do Silvestra, ako uvádza hovorca mesta Tomáš Holúbek, závisí to od samotných predajcov a ich záujmu o takéto predĺženie.

Stánky a ich rozmiestnenie

V mestečku nájdete 30 stánkov, pričom 8 bude s občerstvením, 8 s nápojmi a 13 bude mať pestrú ponuku darčekových predmetov, vianočných dekorácií či trvanlivého vianočného pečiva. Skvelou novinkou tohto roka je aj to, že každý stánok má povinnosť ponúkať aj bezlepkové a bezlaktózové dobroty.

Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie8.jpg
Foto: NitraDen.sk

Tridsiaty stánok bude charitatívny a vystriedajú sa v ňom združenia ako Homo nitriensis (1. až 3. decembra), OZ POKESON (4. až 5. decembra), OZ Katarínka (6. decembra), Maltézska pomoc Slovensko – centrum Nitra (7. až 10. decembra), Správa zariadení sociálnych služieb (11. a 12. decembra), SZTP ZO č. 13 Nitra (13. až 15. decembra), Lions Club Nitra (16. a 17. decembra), Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, o.z., pobočka Nitra (18. a 19. decembra), Spoločnosť nápomocná autistom – SPONA (20. a 21. decembra) a OZ Pomoc pre Miška (22. a 23. decembra).

Taktiež si nenechajte ujsť bohatý program rozdelený podľa dní v týždni. Čakajú vás tradičné pondelky plné obyčajov a zvykov našich predkov, rockové utorky, komunitné stredy, školské štvrtky a piatky sú vyhradené základným umeleckým školám. Víkendy vo Vianočnom mestečku budú bohatšie, a to aj vzhľadom k vyššej návštevnosti. Každý si tu nájde svoje a máte sa na čo tešiť.

Ekologické mestečko

Ďalšia novinka, ktorá poteší vás, ale hlavne planétu je, že Vianočné mestečko bude v tomto roku ekologickejšie ako kedykoľvek predtým. Používať sa budú špeciálne polykarbonátové poháriky, za ktoré zaplatíte dvojeurovú zálohu a tým, že sú vratné a dajú sa opätovne používať niekoľko stonásobne bez opotrebovania. Sú charakteristické vianočnou maľbou, nerozbitné a mesto ich nakúpilo 20-tisíc v cene 17 800 eur. Po použití ich teda môžete vrátiť alebo si ho nechať na pamiatku.

Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie6.jpg
Foto: NitraDen.sk

Rozloženie stánkov bude v tvare kruhu okolo fontány na Svätoplukovom námestí a potiahnu sa ale aj oboma stranami smerom k pódiu pri bývalej pošte. Tento rok smerom na Mostnú a ani na Vŕšku nenájdete už žiadne stánky.

Vychádzame zo skúsenosti predajcov, ktorí sa tu sťažovali na slabší predaj, ale v prípade Vŕšku aj z problémov s napojením na elektrinu, ktorými sme si tu prechádzali v uplynulých rokoch, uviedol hovorca mesta.

Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie5.jpg
Foto: NitraDen.sk
Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie2.jpg
Foto: NitraDen.sk
Vianoce stromcek nitra trhy mestecko divadlo pesia zona svatoplukovo namestie3.jpg
Foto: NitraDen.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X