Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
6. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

FOTO: Na Cyrilo-metodskej národnej púti v Nitre sa zišli tisícky veriacich

Niekoľko tisíc veriacich z celého Slovenska i hostia zo zahraničia sa vo štvrtok zišli na Cyrilo-metodskej národnej púti na Svätoplukovom námestí v Nitre. Bohatstvo cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách si prišli pripomenúť predseda Národnej rady SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini, vrcholní predstavitelia cirkvi, verejného, politického, kultúrneho a akademického života. Hlavným celebrantom svätej omše bol prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak, hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Vo svojej kázni sa dotkol nielen odkazu vierozvestcov, ale aj súčasnej situácie na Slovensku. „Vidím, ako celá naša spoločnosť zatúžila po pravde po krutej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a stále to v spoločnosti rezonuje, lebo ich vrah je na slobode. Nie, nechceme počúvať rozprávky a mýty, ale chceme poznať pravdu,“ povedal Babjak. Ako pokračoval, „naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, zneužívanie európskych peňazí, na rôzne podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia v tejto spoločnosti chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili,“ prízvukoval arcibiskup.

Potreba vodcov

Slovensko podľa neho potrebuje takých duchovných a svetských vodcov, akými boli svätí Cyril a Metod. Zodpovedných, ktorým by išlo bytostne o ľud. Obrátil sa aj na novinárov a povedal, že ich práca je veľmi náročná a dôležitá, je viac poslaním ako zamestnaním. „Najdôležitejšie je, aby bola postavená na pravde, a nie na polopravde alebo lži, veď vy nielen informujete široké masy ľudí, ale ich aj formujete,“ pripomenul arcibiskup novinárom. Veriacim zdôraznil, že solúnski bratia boli „hlásateľmi pravdy s veľkým P, priniesli vieru a kultúru, svojím životom svietili všetkým ľuďom na cestu života“. Našich predkov zaradili medzi kultúrne národy sveta. „Treba sa nám spamätať, veď upadáme na morálne dno. Za naše skutky budeme raz zodpovední nielen pred Pánom Bohom, ale aj pred generáciami, ktoré prídu po nás. Zachovajme im krásnu a zdravú krajinu,“ povedal Babjak.

Nová známka

Po omši uviedli do života poštovú známku, ktorú vydala Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka. Zobrazené sú na nej historické udalosti, pri ktorých vyobrazení sa vychádzalo z mozaík zachovaných na triumfálnom oblúku kostola Santa Maria Maggiore v Ríme a významnej pamiatky slovanského písomníctva – Zografského kódexu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X