Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Castro_na_spu_upr.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fidel Castro so svojím sprievodom vo vestibule auly VŠP. Vpravo: rektor VŠP Jozef Kliment. Foto: archív SPU
26. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Fidel Castro bol pred 44 rokmi v Nitre. Exkluzívne rozprávanie pamätníka tejto návštevy.

Na návštevu kubánskeho vodcu Fidela Castra na vtedajšej Vysokej škole poľnohospodárskej si zaspomínal emeritný profesor Katedry fyziológie živočíchov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre prof. Ing. Jozef Bulla, DrSc.

Fidel Castro navštívil Slovensko v dňoch 23. až 25. júna 1972. Po oficiálnom prijatí v Bratislave sa presunul do Nitry, kde mala jeho návšteva trvať tri hodiny, nakoniec sa však zdržal dlhšie. Pozrel si Vysokú školu poľnohospodársku (VŠP), Agrokomplex, na Mikovom dvore chov kráv, v Hornej Malante chov dobytka a ošípaných a nakoniec vo vínnych pivniciach Malanty popíjal víno, pričom mu spieval a tancoval folklórny súbor Zobor.

„Od Hlohovca až do Nitry ho sprevádzali davy ľudí, ktorí stáli po okrajoch cesty,“ povedal emeritný profesor katedry fyziológie živočíchov Jozef Bulla. Jeho slová potvrdzuje aj vydanie Nitrianskeho hlasu zo dňa 27. júna 1972, kde sa píše, že „po celej trase z Bratislavy do Nitry kubánskeho hosťa pozdravovali husté zástupy obyvateľov jednotlivých miest a dedín.“ Konkrétne sa spomína Veľké Zálužie, Lehota a Kynek. Nitra bola slávnostne vyzdobená.

Castro3_upr.jpg
Prof. Ing. Jozef Bulla, DrSc. Fotor: Mária Pietová

Vonku pred aulou VŠP ho privítalo vedenie školy na čele s vtedajším rektorom Jozefom Klimentom. Bulla si spomína, že Kliment bol veľkým obdivovateľom kubánskej revolúcie, nosil kubánsky odznak a odznak s revolucionárom Che Guevarom. Nad vstupom do auly VŠP vítal Fidela Castra obrovský nápis Sean bienvenido nuestros queridos compaňeros de Cuba, čo v preklade zo španielčiny znamená „Buďte vítaní, naši drahí súdruhovia z Kuby“.

Privítali ho chlebom a soľou, hral folklórny súbor Zobor. „Jeho sprievod bol veľký, predovšetkým v ňom bolo veľa slovenských komunistických pohlavárov, napríklad Vasil Biľak. Bolo tam aj veľa tajných, ktorí všetko regulovali,“ hovorí Bulla. S kubánskym vodcom prišiel do Nitry aj predseda Vlády Slovenskej socialistickej republiky Peter Colotka a minister poľnohospodárstva a výživy Ján Janovic.

Castro sa zvítal s kubánskymi študentami, ktorí vtedy v Nitre študovali. To bolo aj jedným z dôvodov, prečo pre návštevu kubánskeho vodcu vybrali práve VŠP. Ďalším dôvodom bolo to, že Castro sa aktívne zaujímal o kríženie kráv s cieľom zvýšiť produkciu mlieka. Na Slovensku sa vtedy krížili pôvodné plemená hovädzieho dobytka s mliekovými plemenami a s holštajnským plemenom, využívala pri tom aj inseminácia, čiže umelé oplodnenie. Castrovi o týchto úspechoch rozprával rektor Kliment počas svojej návštevy Kuby ešte predtým, ako Castro zavítal na Slovensko. Hlave Kuby sa to páčilo.

Castro3_upr..jpg
Prijatie Fidela Castra pred aulou VŠP. Foto: www.vtedy.sk

„Fidel Castro v roku 1971 vyhlásil, že Kube chýba mlieko. Na Kube sa chovali pôvodné zebuidné plemená kráv, ktorých úžitkovosť bola len okolo 1,5 až dva litre mlieka. Z Kanady si potom doviezli niekoľko tisíc kráv holštajnského plemena. Tieto dve plemená skrížili a vyšla z toho krava, ktorú nazvali UBRE BIANCA. Castro vyhlásil, že nadojila 100-tisíc litrov mlieka. Za aké obdobie to bolo, sa ho nikto neodvážil spýtať,“ porozprával Bulla.

Castro si prezrel aulu, navštívil dve katedry. Stretol sa aj so študentami, s niektorými diskutoval. Kubánskeho hosťa chceli privítať aj tradičnou slovenskou žinčicou. Ako spomínal profesor Milan Gajdošík, ktorý nedávno zomrel, za úlohu dostal zohnať kvalitnú žinčicu priamo zo salaša. Žinčicu treba jemne premiešať, aby sa uvoľnila usadená časť. Kolega z VŠP, ktorý išiel Castrovi tradičný slovenský nápoj nalievať, ňou však intenzívne pohrkal tesne pred otvorením, čo spôsobilo menšie faux pas, pretože takmer celá žinčica vystrekla priamo naňho a musel sa ísť prezliecť.

Folklórny súbor Zobor Castra sprevádzal aj na Agrokomplexe a Hornej Malante, kde navštívil vinohrady a vínne pivnice. Profesor Ondrej Debrecéni, ktorý bol vtedy v súbore Zobor, si pamätá, ako Fidel Castro v dobrej nálade zdvihol nad hlavu 50-litrový sud s vínom. „Víno mu chutilo a ako správnemu kubánskemu chlapovi sa mu páčili naše krojované dievčatá,“ povedal s úsmevom profesor Bulla.

Na Fidela Castra, ktorý zomrel v novembri 2016, si pamätá ako na mohutného chlapa s impozantnou postavou, ktorý ohnivo rečnil. Dobová fotografia ho zachytáva vo vestibule auly VŠP s typickou cigarou v ústach. Od jeho návštevy sa zintenzívnila spolupráca VŠP s Kubou. Do Nitry prišli ďalší študenti nielen z Kuby, ale aj z Nikaraguy, ktorá bola vtedy akousi vysunutou základňou myšlienky revolúcie. V tom čase na VŠP študovali aj študenti z Iraku, Etiópie, Kuvajtu či Sýrie. Po návšteve Nitry Castro odišiel do Tatier, kde zastrelil dvoch kamzíkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X