Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf spu univerzity nitra dni otvorenych dveri mapy.jpg
Foto: www.google.com
9. júna 2023 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Pracovný portál zverejnil rebríček atraktivity absolventov vysokých škôl. Ako sú na tom tie v Nitre?

Najväčší posun vpred zaznamenala Fakulta prírodných vied a informatiky UKF.

Na trhu práce je najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Na portáli Profesia.sk si pozrú životopis absolventa tejto univerzity v priemere viac ako štyria zamestnávatelia. Vyplýva to zo 16. rebríčka atraktivity absolventov vysokých škôl na Slovensku, ktorý každý rok pripravuje pracovný portál Profesia.sk. Analyzovali 14-tisíc životopisov.

Minulý rok si životopisy absolventov tejto školy pozrelo podľa dát Profesia.sk o firmu menej. Na druhom mieste skončila Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a tretiu priečku obsadila so skóre 3,26 Technická univerzita v Košiciach (TUKE). Nasledujú Žilinská univerzita a Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa umiestnila na šiestej priečke, životopis jej absolventa si pozrie v priemere 2,8 firmy. Viac ako dve firmy si pozrú i životopisy absolventov Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre i Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Rating fakúlt

Medzi fakultami dominuje Fakulta elektrotechniky a informatiky STU. Životopis jej absolventa si v priemere pozrie vyše 6,5 zamestnávateľov. Nasleduje Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite, ktorá si s viac ako 5,8 zhliadnutiami oproti predošlému rebríčku polepšila o päť priečok.

Nasleduje Fakulta informatiky a informačných technológií STU (skóre 5,65) a z vlaňajšieho desiateho si na štvrté miesto polepšila Fakulta medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite (skóre 5,59), ktorá tak narušila dominanciu IT odborov v tabuľke. V najlepšej sedmičke fakúlt je jediná s iným zameraním ako na informačné technológie. Najväčší posun vpred zaznamenala Fakulta prírodných vied a informatiky UKF,“ uviedol portál Profesia.sk.

Najžiadanejší absolventi

Z dát pracovného portálu vyplýva, že najžiadanejšími sú absolventi, ktorí vyštudovali informatiku. Temer päť firiem si pozrie životopis takéhoto absolventa. Životopisy absolventov strojárstva a stavebníctva si pozrú v priemere traja zamestnávatelia, 2,8 z nich si pozrie životopis absolventa ekonomiky a 2,5 životopis absolventa techniky. Životopis absolventov spoločenských vied si pozrie 2,1 firmy.

Aj v prípade informatikov však platí, že prax popri štúdiu sa len zíde. Spomedzi ponúk v tomto sektore bolo uvedených ako vhodné pre absolventov necelých 16 percent. Samozrejme, že brigáda či krátkodobá práca na dohodu nenahradí plnohodnotný pracovný úväzok, no vytvorí lepšiu štartovaciu čiaru. Ak teda chcú študenti zvýšiť svoje šance na skoré zamestnanie sa, aj pri výbere vysokej školy je vhodné zvážiť, či si vedia predstaviť popri štúdiu pracovať v danom odbore,“ radí portál Profesia.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X