Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra divadelna festival.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk
22. septembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Festival Divadelná Nitra je tu! Nenechajte si ujsť tieto kultúrne zážitky

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je len kúsok od toho, aby začal svoju 32. edíciu. Očakáva sa, že to bude opäť nezabudnuteľný kultúrny zážitok pre milovníkov divadla.

Festival Divadelná Nitra, ktoré sa zúčastnia divadlá a zoskupenia z niekoľkých krajín, sa bude konať od 22. do 27. septembra 2023 v Nitre a jeho hlavnou témou tento rok budú odozvy/responses. Táto téma bude sprevádzať celý program festivalu vrátane 4 zahraničných a 8 slovenských inscenácií.

Prvým predstavením festivalu hneď v piatok 22. septembra o 18.30 hod. vzdávame hold jednému z emblémových reprezentantov alternatívnej scény na Slovensku režisérovi Blahovi Uhlárovi a Divadlu Stoka. Endokanabinoid je herecky presnou mozaikou, ktorá s ostrým sarkastickým humorom otvára mnoho spoločensko-kritických tém.

Divadlo Stoka, ktoré svojou tradíciou siahajúcou na začiatok 90. rokov, patrí k hlavným symbolom nezávislej kultúry na Slovensku a dobre pozná pojem „boj o prežitie“. Je preto celkom príznačné, že práve po ich predstavení prebehne diskusia s názvom Nezávislá kultúra v ohrození?, ktorú bude moderátorsky viesť Oliver Rehák z Denníka N. Hosťami diskusie budú: riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták, manažérka kultúry a poradkyňa ministerky kultúry SR Zuzana Ivašková, hudobník, režisér a umelecký riaditeľ A4 – priestoru súčasnej kultúry v Bratislave Ľubo Burgr a hudobný hosť: Matej Tále.

Otvorenie aj program pre deti

Festival v sobotu 23. septembra o 18.00 oficiálne otvorí predstavenie SME KRAJINA: príbeh ľudí, krajiny a času, ktoré načrtáva novú líniu tvorby zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Deti sú dôležitou súčasťou festivalu. Najmladší diváci budú mať vlastnú festivalovú zónu v parčíku pred Divadlom Andreja Bagara, ktorá ožije cez víkend 23. až 24. septembra. Práve tam sa odohrá aj štvorica bábkových predstavení. Všetky predstavenia v detskej zóne sú dostupné zdarma a v prípade nepriaznivého počasia sa uskutočnia v náhradných priestoroch.

Sprievodný program pre každého

Každoročným obľúbeným piatkovým podujatím je KníhKupecká. Súčasťou je tiež Darujem ti tulipán, ktorý sa uskutoční v piatok od 10.00 do 16.00 na Svätoplukovom námestí. Program bude patriť zrakovo znevýhodneným aj vidiacim deťom pod vedením Eleny Károvej. Nebude chýbať ani integračný Black Box výbeh – prostredie pre vidiacich o nevidiacich v sobotu a nedeľu od 13.00 do 17.00 hod.

Jednou z noviniek tohtoročného sprievodného programu je formát Tančiareň SVET, ktorý má ambíciu prepájať tancom komunity a odbúravať predsudky. Prostredníctvom série tanečných workshopov budete môcť zažiť cez víkend na pešej zóne pred bodom.K7 pravý rómsky bašavel s lektormi z tanečnej skupiny Romano Jilo, naučiť sa tanec slovenčina a tanec frišká z Veľkého Zálužia v sprievode majstra gajdoša Tomáša Blažeka z Nitry, či vyskúšať si základné kroky argentínskeho tanga s Tango Club Trnava.

Minifestival Malá Ukrajina

Chute a vône, farby a symboly, ale aj bolesti a nádeje Ukrajiny – to sú hlavné sekcie originálneho podujatia, ktoré sa uskutoční počas MF Divadelná Nitra v nedeľu 24. septembra od 14.00 do 17.00 popoludní v uličke pri Synagóge. Na podujatí vystúpia ukrajinskí speváci, interpreti opery a folklóru žijúci na Slovensku.

Návštevníci si budú môcť prezrieť angažované diela popredných slovenských fotografov, ktorí neúnavne dokumentujú prebiehajúcu tragédiu na Ukrajine.

V priebehu minifestivalu sa uskutoční aj premiéra dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali – Boroďanka v priestoroch Synagógy. Po premietaní bude nasledovať diskusia s režisérkou filmu, producentkou a analytikom. Súčasťou programu Malá Ukrajina v Nitre bude zbierka na odmínovacie zariadenie Božena 5.

Program aj vstupenky

Kompletný program festivalu a vstupenky na predstavenia nájdete na oficiálnej stránke festivalu. Vstupenky si môžete zakúpiť online prostredníctvom predajnej siete GoOut a od 4. septembra aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00 hod.

V ponuke je aj limitovaný počet permanentiek na celý festival. Zakúpením empathy vstupenky môžete darovať kultúrny zážitok niekomu, kto si jej kúpu nemôže dovoliť. Podporiť festival môžete aj zakúpením mecenášskej vstupenky.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je jedinečnou príležitosťou pre všetkých milovníkov divadla a kultúry. Nezmeškajte túto príležitosť na objavovanie nových umelcov a hlbší pohľad do sveta divadla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X