Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Ars organi archiv festivalu 3.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archív festivalu
1. mája 2018 Podujatia a akcie NitraKoncerty od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Festival Ars Organi Nitra otvoril organista z USA

Presne na prvé výročie od ukončenia rekonštrukcie barokového organu v nitrianskej Katedrále – Bazilike svätého Emeráma otvoril v nedeľu 29. apríla svoje brány už 11. ročník organového festivalu Ars Organi Nitra.

Nitrianskemu publiku sa v katedrále predstavil Jens Korndörfer, nemecký organista žijúci v americkej Atlante, kde pôsobí ako riaditeľ duchovnej hudby a organista vo First Presbyterian Church. Hru na organe taktiež vyučuje na Georgia State University a na Agnes Scott College. Koncertuje v najprestížnejších chrámoch a koncertných sálach od USA až po Japonsko.

Ars organi archiv festivalu 1.jpg
Foto: archív festivalu

Vo svojom repertoári ponúkol skladby od raného baroka (J. P. Sweelinck, G. Muffat), pokračoval barokovým géniom J. S. Bachom až sa dostal k dielam nemeckého organového romantizmu (R. Schumann a M. Reger). Náročné skladby interpretoval Jens Korndörfer s veľkým nadhľadom, oslnil hlavne ľahkosťou svojej hry a skvelou technikou. Vďační poslucháči nešetrili potleskom a ocenilo bravúrny výkon umelca dlhými standing ovations.

Ars organi archiv festivalu 5.jpg
Foto: archív festivalu

Umelec sa pochvalne vyjadril o zrekonštruovanom barokovom organe: „Ďakujem za pozvanie byť súčasťou tohto organového festivalu. Organ a katedrála sú úžasné. Čo ma však najviac zaujalo, bola vynikajúca organizácia celého festivalu a spolupráca s médiami a predstaviteľmi mesta.“

Nitriansky organový festival bude pokračovať v Evanjelickom kostole Sv. Ducha túto nedeľu 6. mája. Tento koncert bude výnimočný v tom, že sa po prvýkrát na festivale objaví menej tradičná kombinácia organu a tanca. Mladé rakúske umelkyne Ines Schüttengruber (organ) a Marie-Luise Schottleitner (tanec) vytvoria neopakovateľný zážitok. V ich interpretácii zaznejú skladby G. Muffata, J. S. Bacha, F. Peetersa, F. Mendelssohna Bartholdyho a súčasného rakúskeho skladateľa W. Sausenga.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X