Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tic nitra prehliadka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.dekd.sk
14. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Dni európskeho kultúrneho dedičstva prinášajú množstvo zaujímavých podujatí v Nitre

Niekoľko podujatí sme už zažili, no mnoho nás ešte čaká. Program Dní európskeho kultúrneho dedičstva je náučný, zábavný aj relaxačný. Hlavným cieľom však je, naučiť a dozvedieť sa o našom meste zaujímavosti.

Počas uplynulých dní ste v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) mohli zažiť Gašpariádu, Verklikáreň, či cestovať do minulosti kráľovskej Nitry. Teraz vás ešte čaká niekoľko zaujímavých podujatí.

Najbližšie sa v Ponitrianskom múzeu dozviete o kultúrnych dedičstvách mesta 14. septembra v čase medzi 17.00 a 19.00 a to vďaka prednáške Nitra a jej kultúrne dedičstvo. Prednášajúci PhDr. Ferdinand Vrábel vám porozpráva zaujímavosti o významných a kľúčových okamihoch z dejín Nitry od čias Veľkej Moravy až do polovice 20. storočia, ktoré mali pre dejiny Slovenska mimoriadny význam.

Výskum a svadobné kroje

Taktiež vás v tento deň čaká prednáška s názvom Archeologický výskum a obnova Oponického hradu v rokoch 2015 až 2022 a to v čase medzi 16.30 a 17.30 hod.

V rámci DEKD v Nitre môžete vidieť tiež zaujímavú výstavu Svadobné kroje Slovákov v Maďarsku v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Táto výstava bude k dispozícií 19. septembra v čase od 17.00 do 20.00.

Prednášky aj výstavy

V Divadle Andreja Bagara budú vystavené fotografie zachytávajúce položenie základného kameňa, architektonické návrhy a plány, priebeh stavby. Taktiež sú na nich zachytení herci DAB, ktorí v rámci brigád socialistickej práce pomáhajú stavať svoje nové divadlo, a napokon sťahovanie a symbolický sprievod divadelníkov zo starej do novej budovy divadla. Výstava Ako sme stavali divadlo je inštalovaná od 19. septembra do konca mesiaca vždy po 18.00 hod.

Medzi ďalšie podujatia nitrianskych DEKD patrí Korálkovanie, workshop Pamiatky v perspektíve, prednášky Premeny Dolného mesta v druhej polovici 19. storočia a v 20. storočí aj Záchrana hradu Hrušov, výstavy Pohľady do umenia -reflexie, a Otvorenie stálej expozície, ktorá sa venuje histórii rodu Lefantovských, mlynárstvu na Slovensku a osudom vynálezcov hudobných nástrojov „DOBRO“ a „NATIONAL“. Tešiť sa môžete aj na prehliadky mesta Po stopách nitrianskej secesie, či Po stopách architektonickej moderny v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X