Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie dni europskeho kulturneho dedicstva na nitrainskom hrade 2.jpg
Slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Nitrianskom hrade. Foto: Lucia Bihuncová, NitraDen.sk
24. augusta 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Dni Európskeho kultúrneho dedičstva ponúknu podujatia počas celého septembra

September prinesie do Nitry sériu podujatí pod hlavičkou Dní Európskeho kultúrneho dedičstva. Zapojilo sa do nich množstvo inštitúcií a otvorené budú aj priestory, ktoré nie sú bežne verejnosti prístupné.

Pripravené sú komentované prehliadky kultúrnych pamiatok, vernisáže, konferencia, benefičný koncert aj historicky ladené podujatia. Medzinárodné podujatie zastrešuje na Slovensku Ministerstvo kultúry SR, ICOMOS Slovensko, Pamiatkový úrad SR, Slovenské národné múzeum a revue Pamiatky a múzeá. „Tieto dni sú významným medzinárodným projektom, ktorý prezentuje hodnoty vzácneho kultúrneho dedičstva. V tomto roku má mesto Nitra tú česť byť hostiteľským mestom,“ povedala vedúca odboru kultúry na nitrianskej radnici Dagmar Bojdová.

Bohatý program

Dni Európskeho kultúrneho dedičstva oficiálne otvoria 2. septembra oslavy 770. výročia udelenia mestských výsad Nitre. Na Vŕšku bude historický trh s ukážkami dobového života z čias udelenia kráľovských výsad, pešia zóna ožije jarmokom ľudových remesiel a výtvarných diel. V synagóge bude slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s udeľovaním ocenení mesta významným osobnostiam Nitry. Na benefičnom koncerte Hoj, vlasť moja na Svätoplukovom námestí vystúpi SĽUK, Orchester Jána Berkyho-Mrenicu, Jana Bernáthová, Jolana Fogašová, Martin Babjak, Ján Babjak, Otokar Klein a Dušan Jamrich.

Tridsať rokov výskumu Nitrianskeho hradu priblíži medzinárodná konferencia Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorá bude 6. a 7. septembra v Kňazskom seminári svätého Gorazda. Na 4. septembra je naplánovaná vernisáž v synagóge spojená s uvedením publikácie Najstaršie knihy mesta Nitry 1681 – 1693, ktorej autorom je riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš.

Ako priblížila Bojdová, kniha nadväzuje na výstavu Znovuobjavený archív, ktorú mala verejnosť možnosť vidieť počas júlových mestských slávností. Súčasťou podujatia bude aj výstava archívnych dokumentov Nitra v období vzniku Československej republiky a filatelistická výstava 100 rokov československej poštovej známky. V piatok 7. septembra bude v Župnom dome v Nitre slávnostné odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá.

Záujemcovia si budú môcť prezrieť budovy, ktoré nie sú bežne prístupné. Pripravené sú komentované prehliadky Nécseyho domu pod Nitrianskym hradom, secesnej Arpássyho vily či funkcionalistickej vily Kollmannovcov. V programe Dní Európskeho kultúrneho dedičstva je aj komentovaná prehliadka Mestského cintorína v Nitre, Deň otvorených dverí na Kalvárii a Slovenské poľnohospodárske múzeu organizuje Nedeľný piknik v múzeu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X