Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dortar skuska kostymy.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: dab.sk
3. apríla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje inscenáciu Drotár, ktorú diváci uvidia v máji

(PR článok) Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo s prípravou inscenácie Drotár.

Slovenskú klasiku z pera Jána Palárika režíruje Lukáš Brutovský. Premiéru hry uvedie DAB vo svojej veľkej sále 24. mája 2019. V inscenácii sa predstavia: Marián Viskup, Ivan B. Vojtek, Andrej Remeník, Barbora Andrešičová, Nikolette Dékány, Tomáš Turek, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Braňo Matuščin, Juraj Ďuriš.

Dej veselohry Drotár sa odohráva v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretávajú slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Každý s iným záujmom. Okrem vášnivých a v súčasnosti veľmi aktuálnych národnostných a sociálnych sporov, rozporov a konfliktov vytvára autor veľký priestor aj pre ľúbostné vášne vydajachtivých mladých slečien a pletky slobodných mládencov.

Ján Palárik napísal Drotára v roku 1860 s cieľom kritizovať odrodilstvo a oslavovať prostého človeka z ľudu, drotára, ktorá je symbolom čistej slovenskej dobrej nátury. Podľa tvorcov inscenácie však dnes vyznieva celkom inak. „Vyznieva až naopak, ako hra o nacionálnom šovinizme príslušníkov krajín V4 a práve tým sa nám zdala byť dosť aktuálna a zaujímavá. Dokonca aj u postáv je badať istú antisemitskú líniu, čo v tom veselohernom žánre vyznieva až groteskne. To čo nás na Palárikovi zaujalo, bolo to, že sa tá inscenácia dá čítať súčasnou optikou, takže vyznieva inak ako autor pôvodne zamýšľal a z tej obhajoby symbolu pozitívnych národných vlastností, sa stáva kritika do vlastných radov,“ povedal o hre jej režisér Lukáš Brutovský.

 dab-drotar-navrhy-kostymov.jpg
Zdroj: dab.sk

Tvorcovia inscenácie podľa jeho slov však nechcú prenášať Palárika do súčasnej doby. „Tá hra je skonštruovaná tak, že to nemá zmysel, interpretačne by nám to nič neprinieslo. Ide skôr o pokus o čisté divadelné zmocnenie sa tej témy bez nejakých realistických prvkov,“ uviedol L. Brutovský. Tejto snahe je podriadená aj scénografia, ktorá bude bez výrazných dekorácií, v podobe šikminy, na ktorej budú herci hrať.

Myslím, že to je jeden z charakteristických rukopisov režiséra Brutovského, ktorý je známy veľmi skromnými scénickými riešeniami, nakoľko sa sústreďuje hlavne na hercov a slovo. Takže jeho divadlo nie je scénicky opulentné. Aj teraz sa rozhodol zamerať hlavne na hereckú akciu a tým pádom to scénické riešenie je pomerne jednoduché,“ skonštatoval dramaturg Miro Dacho.

Kostýmy budú inšpirované dobovými odevmi z 19. storočia s využitím modrotlače. „Nie je to teda o tom, že by sme hru posúvali do súčasnosti. Palárikov Drotár zostane aj v našom prevedení klasikou, ktorá je ale inscenovaná v 21. storočí,“ vysvetlil M. Dacho.

Verím, že sa nám podarí zachytiť to bohatstvo a širokospektrálnosť kultúr, ktorá sa v tejto hre objavuje a ktorá sa rieši aj v súčasnom svete. Možno tie odkazy na to, čo treba robiť, aby sme boli partnermi a nie nepriateľmi budú rezonovať aj dnes. V DAB už boli uvedené viaceré inscenácie slovenskej klasiky a vždy sa stretli so záujmom u všetkých vekových kategórií, takže klasika má určite stále svoje čaro. Napísali ju ľudia v dobe aká bola a písali to v našich spoločenských a historických kontextoch a nám to je stále blízke. Občas je preto potrebné sa k tej našej klasike vrátiť,“ myslí si predstaviteľ Drotára Marián Viskup.

Dab citacia skuska hry drotar.jpg
Zdroj: dab.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X