Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo andreja bagara nova sezona 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra
15. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara v Nitre po letnej prestávke otvára svoje brány, prinesie tieto inscenácie

Nová sezóna v DAB bude bohatá. Prinesie nové tituly, audiorozprávky a množstvo sprievodných podujatí.

Hlavnou témou tejto divadelnej sezóny je KREHKÁ IDENTITA. Hovorí o nás, o našej minulosti aj súčasnosti, o tom, kým sme, kým sme boli, kým by sme chceli byť…

Diváci sa môžu tešiť na slovenskú klasiku od B. S. Timravy i na priamy prenos z Bratislavskej lýry. Spoznajú tiež osudy židovskej dievčiny, ktorá bola v prvom transporte zo Slovenska a budú svedkami vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Záver sezóny bude patriť komédii s mierne absurdným humorom.

Timravine Rozsobáše

Jedna z najznámejších klasických spisovateliek Slovenska je Božena Slančíková Timrava. Práve na námety jej poviedok je spracovaná prvá premiéra novej sezóny Rozsobáše. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 28. októbra 2022.

Ide o päť zatiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy v réžii Matúš Bachynca. Na pôdoryse vzťahov a konfliktov, ktoré pramenia z majetkových sporov a dobových konvencií vykresľuje autorka s osobitým humorom podstatu slovenskej nátury.

Dramatizácia Timraviných poviedok otvára na pozadí individuálnych osudov aj veľmi aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Hovoria o susedských svároch, no trefne odhaľujú aj skutočnosť, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o ňom začalo hovoriť.

NEVESTA alebo Zdá sa, že aj hrmí…

Ďalšia nová inscenácia NEVESTA alebo Zdá sa, že aj hrmí… hovorí o osudoch Židov za Slovenského štátu. Autorská hra v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta vyrozpráva osud mladej, sebavedomej židovskej dievčiny Lízele pretkávaný autentickými príbehmi oral history, ktoré zozbierali pamäťové inštitúcie a organizácie.

Pripravovaná inscenácia Nevesta nie je len odsúdením minulých a súčasných podôb a dôsledkov antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému a spracováva predsudky o vydaji a postavení žien v slovenskej spoločnosti.

Odhalí život, tradície, pravidlá a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj vzťahy a postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Amslerova ZLATÁ LÝRA

Inscenácia ZLATÁ LÝRA priblíži atmosféru niekdajšieho kultového podujatia. Takmer „priamy prenos“ zo známeho medzinárodného festivalu populárnej a tanečnej piesne Bratislavská lýra 1966 – 1989 ponúkne inscenácia ZLATÁ LÝRA v réžii Mariána Amslera. Prinesie príťažlivú atmosféru kultového podujatia, známe tváre aj populárne piesne.

Hudobná inscenácia poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu, ktorý toto mimoriadne sledované a obľúbené podujatie prezentoval ako výkladnú skriňu kultúry socialistického Československa.

Za opulentným normalizačným vizuálom odkryje aj nahotu a zvrátenosť doby, ktorá často viedla k potláčaniu osobnej slobody a názorov. Premiéra je naplánovaná na 31. marca 2023 vo Veľkej sále DAB v Nitre.

Nekonvenčný PRIBINA (MAKING OF)

PRIBINA (MAKING OF) prináša nekonvenčný pohľad na našu históriu. V poradí štvrtá inscenácia novej divadelnej sezóny je pripravovaná na 21. apríla 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Ponúkne v réžii Rastislava Balleka divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu.

Pribina bol pôvodom pohan, no neskôr sa stal veľkým propagátorom kresťanstva, vďaka ktorému bol vysvätený prvý kresťanský chrám v strednej Európe. Je panovník plný kontrastov a jeho život a panovanie sú popretkávané vzostupmi a pádmi, mocou a vyhnanstvom a zápasom pohanstva a kresťanstva na našom území.

DOMOV a absurdný humor

Adaptácia románu Máriusa Kopcsaya DOMOV ponúkne jemne absurdný humor. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 9. júna 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Hlavný hrdina románu Domov, novinár Mucha, len veľmi nerád opúšťa pohodlný byt na okraji mesta a so sebazaprením sa sťahuje do iného, v centre, na žiadosť manželky. Pritom prežíva finančnú a existenčnú krízu, nezhody s kolegami a plazivo nenápadný rozpad vzťahu.

Namiesto nového začiatku, demokraticky nadobudnutého šťastia a všeobjímajúcej spokojnosti sa naňho valí len čudné počasie, čudná doba, čudní ľudia okolo. To je v skratke Muchov životný pocit.

Na pozadí príbehu hlavného hrdinu sa odohráva spoločenská transformácia deväťdesiatych rokov. Kniha s autobiografickými prvkami a jemne absurdným humorom v čase svojho vzniku zaujala literárnu kritiku. Teraz podnietila dramaturga Daniela Majlinga a režiséra Matúša Bachynca, aby vtipný i trpký Muchov príbeh adaptovali pre divadelné javisko.

Viac o sezóne 2022/2023 v DAB v Nitre sa dočítate TU.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X