Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelna nitra fesitval tema kolaz.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadelná Nitra - koláž NitraDen.sk
18. júla 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Divadelná Nitra aj tento rok prichádza so zaujímavým konceptom, témou je krehkosť

Program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa už od prvého ročníka nesie v znamení konkrétnej témy, vyjadrenej jeho podtitulom. Tak je tomu aj tento rok. Tiež sa môžete aj vy zapojiť do tvorby vizuálu festivalu.

Divadelná Nitra a jej 31. ročník nesie podtitul krehkosť/fragility. Konať sa bude od 23. do 28. septembra 2022.

Podtitul festivalu je príležitosťou na rozvíjanie úvah na mnohé spoločensko-politické témy, ktoré odrážajú životný pocit súčasníka, predovšetkým tvorcov umeleckých diel a kultúrnych aktérov.

Krehkosť ako téma

Takto sme sa v minulých ročníkoch stretli s témami hľadania identity, vyrovnávania sa s minulosťou, s víziou budúcnosti, s problémami imigrácie, integrácie, chudoby, ochrany životného prostredia či celkovo s otázkou devalvácie hodnôt.

Divadelna nitra fesitval tema 3.jpg
Foto: Divadelná Nitra

Čoho všetkého sa krehkosť dotýka a na čo všetko sa festival zameria, môžete rozhodovať a dopĺňať aj vy. Viac sa dozviete aj na webe festivalu.

Podtituly Divadelnej Nitry

A ako to už pri podtituloch Divadelnej Nitry býva, niekedy nadobudnú prekvapivú aktuálnosť. To sa stalo aj v tomto roku – vojna u našich východných susedov, na Ukrajine, nám po dvoch rokoch pandémie ukázala ďalšie dimenzie krehkosti.

Takto uchopil podtitul náš dvorný grafik Tomáš Vicen. „V prvom pláne ide o myšlienku na budúcnosť, o strach, o záchranu. Krehkosť som od začiatku vnímal v súvislosti s narušením,“ približuje Vicen, ktorý začal práce na grafickej podobe témy 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra s myšlienkou na ekosystém.

Divadelna nitra fesitval tema 2.jpg
Foto: Divadelná Nitra

Zaujali ma evakuačné batohy, ktoré majú ľudia ohrození vojnou pri dverách v príprave na okamžitý útek a stratu všetkého. Nastala potreba vyselektovať nevyhnutné a označiť to za krehké. A tak vznikli vákuovo uzavreté balíčky, určené na zachovanie tohto krehkého,“ vysvetľuje Tomáš prvý vizuál – vacuum bags.

Tvorba vizuálu

Vytvoril však aj konkrétne balíčky, ktoré symbolizujú stratu domova (maco, kľúče), hroziaci hladomor (obilie), divokú prírodu, ktorú prezentujú rastliny (rozmarín). Už teraz sa dvorný grafik Divadelnej Nitry zamýšľa aj nad možnými ďalšími balíčkami: teplo (uhlie, plynová bomba), voda (balená vo vaku), ropa (kanister alebo priamo čierna tekutina), cesta (čiernobiele fotografie rodiny + nabíjačka a balík peňazí).

Tvorba vizuálu 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra je len na začiatku, postupne sa budeme stretávať s mnohými ďalšími odkazmi na krehkosť. Zasiahnuť do tohto procesu môžete aj vy.

Ak máte námet na veci symbolizujúce krehkosť, ktoré by mohli ďalej rozvíjať tento vizuál, napíšte nám ich, prosím, na mailovú adresu [email protected] a v predmete mailu uveďte: Vizuál.

Divadelna nitra fesitval tema 1.jpg
Foto: Divadelná Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X