Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pirana_pri nitre_3.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: www.facebook.com
7. septembra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk, nitraden.sk Diskusia()

Deti v Ivanke pri Nitre mali neobyčajný úlovok, chytili piraňu, ktorá merala takmer pol metra

Ako informovala Chránená krajinná oblasť Ponitrie na svojom profile cez sociálnu sieť Facebook, v piatok 31. augusta sa deťom z Ivanky pri Nitre podaril neobyčajný úlovok. Tie totižto podľa slov CHKO Ponitire chytili zrejme najväčšiu ulovenú piraňu u nás.

Pirana_pri nitre_1.jpg
zdroj: www.facebook.com
Chytená piraňa merala bez chvostovej plutvy 44 centimetrov. „Otázne je, či do takýchto rozmerov narástla v zajatí, alebo v rieke mala dobré životné podmienky,“ uviedlo CHKO Ponitrie. Nakoľko išlo o nepôvodný cudzokrajný druh ryby, ktorý si ľudia spájajú s hororovými príbehmi o tom, že pirane sú schopné zožrať človeka, tento nález vyvolal v obci rozruch a Chránená krajinná oblasť Ponitrie bola kontaktovaná v súvislosti s jej odchytom.

„V minulosti niekoľko takýchto rýb už v slovenských vodách bolo chytených. Ide o živočíchy pôvodom z juhoamerickej Amazónie, ktoré do našej prírody nepatria. Tento druh ryby sa v našich prírodných podmienkach rozmnožovať nemôže,“ napísalo CHKO Ponitrie.

Ako sa ďalej CHKO Ponitire vyjadrilo, do rieky ju, pravdepodobne, vypustil nejaký chovateľ. Tomu zrejme v domácom prostredí akvária priveľmi narástla a nakoľko sa u nej začal prejavovať bakteriálny rozpad plutiev, je možné, že majiteľ sa jej takýmto spôsobom zbavil.

Pirana_pri nitre_4.jpg
zdroj: www.facebook.com
„V Južnej Amerike žije cez tridsať druhov piráň. Ulovená piraňa je rastlinožravý druh, ktorý patrí medzi najbežnejšie chované druhy u nás v zajatí,“ pokračovalo CHKO Ponitire. Ako ďalej uviedlo, väčšina druhov piráň sa živí drobnými rybami, kôrovcami, mŕtvolami, hmyzom, rastlinami či ovocím.

„Iba niektoré druhy, napríklad piraňa tmavá alebo piraňa obyčajná, napadajú aj teplokrvné živočíchy a sú nebezpečné aj pre ľudí. Aj tu je však priame ohrozenie skôr vzácnosťou. Relatívne bezpečné je obdobie dažďov, keď hladina obidvoch veľtokov Amazonky a Orinoka stúpne až o pätnásť metrov a zatopí rozsiahle oblasti pralesa. Vtedy sa môžete člnom prechádzať medzi korunami stromov, a kde predtým hniezdili vtáky, plávajú zrazu ryby. Pre piraňu je všade dostatok potravy. Nemajú dôvod k agresivite ,“ uviedla Chránená krajinná oblasť Ponitrie na sociálnej sieti.

Ako na záver dodalo CHKO Ponitrie: „Správy o zvyklosti, že pri preháňaní stáda cez rieku, pastieri obetujú najslabšiu kravu, a pokým ju pirane ohlodávajú, rýchlo preženú ostatné kravy, sa dostali aj do serióznych cestopisov a populárno-vedeckých kníh. Skutočnosť je však celkom iná.“

Pirana_pri nitre_2.jpg
zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X