Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Knihomole dms 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dom Matice slovenskej v Nitre
7. apríla 2018 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Deti sa v Dome Matice slovenskej naučili viac o knihách

Deti zbierali pečiatky, aby sa mohli dozvedieť, čo sa skrýva za procesom tvorby kníh. Päť interaktívnych stanovíšť zabavilo, ale aj naučilo o knihách ešte niečo viac…

Na podujatí s názvom Knihomole sa deti zabavili, ale aj naučili, ako sa tvorí kniha od prvotného impulzu autora, tvorby príbehu, práce ilustrátora, knižnej podoby až po samotnú javiskovú dramatizáciu knižného diela. Knihomole ich hravou formou zoznámili s celým procesom vzniku knihy.

Knihomole dms 1.jpg
Dom Matice slovenskej v Nitre

Pred veľkonočnými sviatkami usporiadal Dom Matice slovenskej v spolupráci s Novým Divadlom v Nitre a Ateliérom W podujatie určené pre predškolákov a deti z prvého stupňa základných škôl. Prostredníctvom jednotlivých stanovíšť deti spoznávali, ako sa tvoria ilustrácie, porovnávali originály ilustrácii maliara a pedagóga zo SZUŠ Ateliéru Médea Jána Kurinca a ich knižnej podoby vydaných Vydavateľstvom Matice slovenskej. Zároveň mali možnosť nahliadnuť do procesu práve pripravovanej knihy A ako Amálka, E ako Emanuel, pričom im ilustrátor Jakub Šimiak ukázal rozpracované výtvarné a grafické práce.

Rozdiely medzi rozprávkami

Jedným zo zámerov bolo ukázať deťom rozdiel medzi umelým a ľudovým typom rozprávky, ktorý bol prezentovaný cez scénické čítanie rozprávky Cisárove nové šaty od H. CH. Andersena a rozprávky O troch kozliatkach P. E. Dobšinského. V súvislosti so 190. výročím narodenia tohto významného zberateľa ľudových rozprávok a spisovateľa, sa naši návštevníci mohli dozvedieť viac o jeho zaujímavej životnej púti. V tvorivých dielňach sa deti zabavili výrobou vlastného rozprávkového dobrého či šibalského vlka, usporadúvaním častí príbehu a oboznámením sa s profesiami, ktoré sa týkajú tvorby kníh.

Knihomole dms 3.jpg
Dom Matice slovenskej v Nitre

Pri vstupe dostalo každé dieťa knižný preukaz, do ktorého malo za úlohu vyzbierať päť pečiatok na samostatných stanovištiach. Preukaz si deti mohli zobrať domov a dotvoriť si ilustráciu s možnosťou poslať ho ako originálnu pohľadnicu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X