Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena ?uri¨ová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde mô¸u matky odlo¸i? svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cie?om projektu, ktorý zorganizovalo ob?ianske zdru¸enie ¦anca pre nechcených, je zabráni? vra¸dám nechcených batoliat.Foto: SITA/Mária Pietová
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena Ďurišová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde môžu matky odložiť svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cieľom projektu, ktorý zorganizovalo občianske združenie Šanca pre nechcených, je zabrániť vraždám nechcených batoliat. Foto: SITA/Mária Pietová
13. novembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Dekanka prednostku kliniky v Nitre odvolá!

K rozhodnutiu dospela dekanka na základe podkladov z ministerstva zdravotníctva a tiež na základe vyjadrenia Aleny Ďurišovej, že opravu v zdravotnej dokumentácii novorodenca urobila ona
NITRA 13. novembra – Dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre Eva Sollárová v stredu rozhodla, že odvolá Alenu Ďurišovú z funkcie prednostky detskej kliniky. Ako informovala agentúru SITA, k rozhodnutiu dospela na základe podkladov z ministerstva zdravotníctva a tiež na základe vyjadrenia Ďurišovej, že opravu v zdravotnej dokumentácii novorodenca urobila ona. K výsledkom dozoru ministerstva zdravotníctva v podobe so zabielenými menami sa dostala Sollárová podľa svojich slov v stredu na obed. Oficiálny záver dozoru kvalifikuje zistenú opravu zápisu ako porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti.

„Mám rovnako k dispozícii vyjadrenie prednostky Aleny Ďurišovej, že predmetnú opravu zápisu urobila ona,“ dodala Sollárová. Tieto dva fakty považuje dekanka za kompetentný a dostatočný podklad pre svoje rozhodnutie odvolať prednostku Kliniky novorodencov, detí a dorastu Fakultnej nemocnice v Nitre. „Dekrét vystavujem dnes s účinnosťou odo dňa podpisu oboch štatutárov, t. j. mňa a riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre. Mnou podpísaný dekrét mu pošlem vo štvrtok,“ povedala Sollárová.

Dekanka Eva Sollárová dostala písomný návrh riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého na odvolanie Ďurišovej 30. októbra. Pre kauzu bielenia v zdravotnej dokumentácii už Ďurišová prišla o funkciu námestníčky riaditeľa. Valocký ju odvolal 29. októbra. Pôvodne sa jej zastával a tvrdil, že v chorobopise novorodenca len upravila nesprávnu informáciu, ktorú tam predtým napísal iný lekár, bielenie však poprel. Po neutíchajúcej medializácii prípadu ju odvolal s odôvodnením, že zistil, že ho „od začiatku svojimi vyjadreniami klamala.“ Prípad prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj nitrianska okresná prokuratúra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X