Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
29. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Prokuratúra začala konanie v prípade bielenia zdravotnej dokumentácie!

Krajský šéf prokuratúry rozhodol o vydaní pokynu na začatie konania Okresnej prokuratúre v Nitre

BRATISLAVA 29. októbra – Do kauzy zabielenia údajov v zdravotnej dokumentácii novorodenca v nitrianskej nemocnici vstúpila už aj prokuratúra. Krajský prokurátor v Nitre Vojtech Ernest ešte 24. októbra prerokoval prípad s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Krajský šéf prokuratúry rozhodol o vydaní pokynu na začatie konania Okresnej prokuratúre v Nitre. Ako informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová, udialo sa to na základe medializovaných informácií okolo liečby novorodenca a následnom zásahu do jeho zdravotnej dokumentácie v Nemocnici s poliklinikou v Nitre. V prípade ide o podozrenie z prečinu ublíženia na zdraví a o podozrenie z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký dnes v súvislosti s kauzou odvolal z funkcie námestníčky riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Alenu Ďurišovú. Zároveň požiadal dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre o odvolanie Ďurišovej aj z funkcie prednostky detskej kliniky, keďže menovanie prednostov je v kompetencii univerzity. Ako Valocký napísal agentúre SITA, od Ďurišovej mal od začiatku klamlivú informáciu ojej postupe. „Po dôkladnom preverení a zozbieraní všetkých údajov som zistil, že prednostka Alena Ďurišová ma od začiatku svojimi vyjadreniami klamala,“ povedal. Ako ďalej dodal, pri prešetrovaní prípadu vychádzal z dokumentácie, ktorá sa nachádza v informačnom systéme nemocnice a v ktorej „nie sú žiadne náznaky o porušení akýchkoľvek pravidiel vedenia dokumentácie“.

Valocký zo začiatku tvrdil, že Ďurišová v chorobopise novorodenca len upravila nesprávnu informáciu, ktorú tam predtým napísal iný lekár, bielenie však poprel. Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný. Ďurišová dnes mobil nezdvíhala. Dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva je podľa sekretárky na vedeckej rade v Prešove a mobilný kontakt poskytnúť nechcela.

V pondelok Valocký informoval komisiu ministerstva zdravotníctva o Ďurišovej postupe. Následne ministerka Zuzana Zvolenská požiadala dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa o okamžité odvolanie prednostky. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, komisia ministerstva v pondelok ukončila dohľad na diaľku jedného z bodov podnetu piatich lekárov z detského oddelenia nemocnice. „Z predložených dokumentov a informácií, ktoré ministerstvu zdravotníctva podal riaditeľ nemocnice Jozef Valocký, vyplýva, že prednostka novorodeneckej kliniky Alena Ďurišová svojím konaním porušila zákon o zdravotnej starostlivosti,“ povedala Čižmáriková. Ako pokračovala, ďalšie body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia budú predmetom ďalšieho šetrenia komisie ministerstva.

Osobná zodpovednosť za kauzu bielenia v zdravotnej dokumentácii pacienta by mala byť vyvodená aj voči riaditeľovi Fakultnej nemocnice v Nitre. Pre agentúru SITA to povedal Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a zároveň lekár z Kliniky novorodencov, detí a dorastu v Nitre. Visolajský je rozčarovaný z toho, že za kauzu bola potrestaná len prednostka kliniky Alena Ďurišová. „Nám nejde o osoby a mená, ale aby bol systém nastavený tak, aby sa takéto veci neopakovali a keď sa stali, tak musia byť potrestaní všetci vinníci. Všetci si pamätáme, že pán riaditeľ spravil v júni v súvislosti s bielením kontrolu a povedal, že sa nič vážne nestalo,“ povedal Visolajský. Odvolanie Ďurišovej pokladá len za čiastkové riešenie. „Ako môžu pacienti veriť tomuto vedeniu nemocnice?“ pýta sa Visolajský.

Visolajský ďalej poukazuje na to, že s vedomím riaditeľa sa diala aj šikana detskej lekárky Zuzany Pechočiakovej, ktorá na bielenie v zdravotnej dokumentácii poukázala. Presunuli ju z lôžkového oddelenia na príjmovú ambulanciu, vysťahovali ju z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok, okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii a odobrali jej osobný príplatok. „Pani primárka povedala na sedení pred všetkými lekármi kliniky, že pán riaditeľ zakázal doktorke Pechočiakovej pracovať na oddelení,“ pripomenul Visolajský. Šikana zo strany vedenia nemocnice sa podľa jeho slov dotkla aj jeho, presunuli ho na iné oddelenie, zobrali mu osobný príplatok. Tieto veci nemôžu podľa Visolajského zostať nepovšimnuté. Žiada, aby Pechočiakovej nemocnica vrátila pracovné zaradenie. Valocký vo svojich predošlých vyjadreniach povedal, že Pechočiaková nebola preložená na príjmovú ambulanciu, nemá zákaz vstupu na oddelenie a že opatrenia v súvislosti s ňou nemajú žiadny súvis s kauzou bielenia.

Ministerka Zvolenská nezvažuje odvolanie riaditeľa Jozefa Valockého, ktorý je zároveň poslancom NR SR za stranu Smer-SD. Ako uviedla Čižmáriková, riaditeľ neporušil žiaden príkaz ani nariadenie. „Pani prednostka je vedúca zamestnankyňa univerzity, preto sme práve univerzitu (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, pozn. red.) požiadali o vykonanie nápravy,“ vysvetlila Čižmáriková.

Piati lekári kliniky vrátane Visolajského a Pechočiakovej poslali začiatkom októbra podnet na ministerstvo zdravotníctva, v ktorom poukázali na viaceré problémy na klinike vrátane bielenia v zdravotnej dokumentácii. „Ministerstvo prebralo náš podnet poštou 10. októbra, 16. októbra hovorkyňa rezortu do médií hovorila, že ministerstvo neverí pani doktorke a vedenie nemocnice nepochybilo,“ pripomenul Visolajský. V pondelok vydala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková stanovisko, v ktorom píše, že Ďurišová v kauze bielenia porušila zákon a ostatné body sťažnosti lekárov budú predmetom ďalšieho šetrenia komisie ministerstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X