Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dedicstvo otcov ponitrianske muzeum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ponitrianske múzeum, NitraDen.sk
1. júla 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Dedičstvo otcov v Ponitrianskom múzeu približuje naše tradície prostredníctvom obrazov a výjavov z dejín Veľkej Moravy

Ponitrianske múzeum v Nitre sa výstavou Dedičstvo otcov zapája do každoročne konaných slávností Nitra, milá Nitra a tak to je aj tento rok.

Autori výstavy Dedičstvo otcov sú významné osobnosti umeleckého sveta. Sú to akademická maliarka Ľudmila Cvengrošová, a nitriansky rodák a sochár Vojtech Matušinec. Významné etapy z dejín Slovenska sú dôležitou
inšpiráciou v tvorbe oboch umelcov. Návštevníci na výstave môžu vidieť aj ukážky zo zbierky pohľadníc, ktoré sa tematicky viažu k Pribinovým slávnostiam z roku 1933.

Samotné pomenovanie slávností, ktorým je aj výstava venovaná, je inšpirované známou slovenskou piesňou Nitra, milá Nitra, ktorej text niektorí pripisujú Ľudovítovi Štúrovi, iní Samovi Chalupkovi a ktorú Ján Kollár zaradil do svojich Národných spievaniek.

Pieseň je však zaujímavá najmä tým, že symbolizuje a vyjadruje spätosť dvoch tradícií, ktoré žijú v slovenskom historickom vedomí – tradície cyrilo-metodskej ako tradície kresťanskej a tradície svätoplukovskej ako tradície štátoprávnej. V dejinách slovenského národa sú tieto tradície úzko previazané a vzájomne sa dopĺňajú. Výstava Dedičstvo otcov obe tieto tradície približuje prostredníctvom obrazov a výjavov z dejín Veľkej Moravy.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda na území NSK a Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre. Kolektív pracovníkov Ponitrianskeho múzea v Nitre sa teší na Vašu návštevu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X