Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra park rekonstrukcia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nitra.sk - koláž NitraDen.sk
26. februára 2024 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Čo všetko nájdeme vo vynovenom parku a kedy bude otvorený? Mesto dáva odpovede na najčastejšie otázky

Sledujete otvorenie Nitrianskeho parku po rozsiahlej revitalizácii? Zistite, prečo sa otvorenie ešte odkladá, aké novinky čakajú návštevníkov a aké sú pravidlá pre používanie nových zariadení. Očakávajte viac bezpečnosti, atraktívnych zón a príjemného oddychu v novom podaní.

Najväčšia investícia do verejných priestorov v posledných rokoch v meste Nitra je na svete. Pôvodný Starý park prešiel niekoľkými zmenami a revitalizáciou, ktorej cena je viac ako 6 miliónov eur.

Park, ktorý mal byť hotový už v decembri 2023, však stále ostáva uzamknutý. Dôvodom je proces kolaudácie, ktorý musí nasledovať po každej väčšej rekonštrukcii. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov, čo bráni okamžitému otvoreniu.

Kedy sa vlastne otvorí celý? Prečo tu nie je všetko dokončené? Tieto otázky zaujímajú mnohých obyvateľov Nitry, a preto sa mesto rozhodlo priniesť odpovede. Takže v prvom rade, prečo sa park neotvára podľa plánu? Dôvodom je povinná kolaudácia, ktorá musí prebehnúť po každej veľkej rekonštrukcii.

Otvorenie mešká

Napriek tomu, že sa očakávalo, že park bude hotový už v decembri 2023, táto fáza sa očakáva až vo februári. Po dokončení tejto kolaudácie budú brány parku otvorené postupne, pričom prvá časť sa očakáva čoskoro. Celý park by sme si mali podľa mesta užívať už v lete.

Problémom sú aj toalety. Rovnako by mali pribudnúť v priebehu leta. Dôvodom, že teraz chýbajú je, že neboli zahrnuté v projekte. Projekt totiž získal finančnú podporu z Európskej únie, a to podlieha prísnej kontrole. S toaletami sa ale počítalo, je tak pripravená kanalizácia.

Zmeny v parku

Medzi otázkami je aj to, čo všetko sa vlastne v parku zmenilo? Keďže ide o komplexnú rekonštrukciu, zmeny sú viditeľné na každom kroku. Nájdete tu nové chodníky, osvetlenie, sedenie, preliezky, a dokonca aj nové prvky ako streetworkoutové stroje, či pikniková lúka. Nájdete tu ležadlá, stojany na bicykle, ale hlavne nová a bezpečná zeleň vytvárajú novú atmosféru a možnosti pre návštevníkov.

Sú tu tiež nové ihriská, miesta na opekanie a grilovanie, prístup ku zvieratkám a zmenami prešla aj žabia fontána. Tá nadobudla svoj pôvodný vzhľad z roku 1935 od akademického sochára Júliusa Bártfaya.

Vodník, ktorý tam bol doplnený neskôr, našiel svoje miesto v blízkosti mŕtveho ramena rieky. Nie je tam sám, nachádza sa vedľa neho aj nové detské ihrisko s vodnými prvkami.

Pitná voda

O vodu sa tiež nemusia obávať veľkí ani malí. Pitná voda z kohútikov potečie pri nových toaletách. Pitnú vodu tu budete môcť používať, ak prídete na grilovačku. Bude pripravená aj na tieto účely.

Ako to bude s grilovaním? Grily a pahreby poslúžia každému návštevníkovi. Nebudú potrebné rezervácie a určené budú výhradne na tuhé palivo ako je suché drevo alebo drevené uhlie. To si musíte priniesť z domu, rovnako ako všetko ostatné na grilovanie a občerstvenie, čo k tomu patrí.

Ochrana a bezpečnosť

Ochrana a bezpečnosť v parku bude zabezpečená kamerovými systémami a poriadnym osvetlením. Po otvorení tiež bude park monitorovaný, okrem kamier, aj hliadkami mestskej polície, a dokonca tu pribudnú aj správcovia parku. Tí budú mať na starosti park na dennej báze, budú dbať na bezpečie návštevníkov a dodržiavanie poriadku.

Park bude bezpečnejší aj počas nepriaznivého počasia, keďže je tu nová a obnovená zeleň, mesto aj tak neodporúča navštevovať takéto priestory počas silných vetrov či lejakov. Viac otázok a odpovedí k parku nájdete aj na stránke mesta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X