Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chrenová stará foto
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer, Facebook/ Zbor väzenskej a justičnej stráže - koláž Nitradeň

Chrenová je súčasťou Nitry viac ako 60 rokov, nachádza sa v nej jediná ženská väznica na Slovensku

Pozrite si niekoľko starých fotografií Chrenovej, ktoré vás vrátia späť v čase. Viete, ktorá socha v mestskej časti predstavuje najvýznamnejšiu kultúrnu pamiatku?

Nitra má dnes viac ako 70-tisíc obyvateľov a niekoľko mestských častí, no takáto veľká nebola vždy. Chrenová sa stala trvalou súčasťou mesta v roku 1960. Názov Chrenová vznikol v roku 1948, obec niesla pôvodný názov Tormoš.

V roku 1271 existovala v týchto miestach osada Tremes a spolu s Nitrianskym hradom bola súčasťou kráľovského majetku. V 14. storočí tam stáli Malý Tormoš (patril Nitrianskej kapitule) a Veľký Tormoš (poddanská obec biskupstva). Obe obce zničili kurucké vojská.

Z histórie

S výstavbou nového sídliska sa začalo v polovici 60. rokov. Najprv vyrástla v rokoch 1965-1970 Chrenová I. (územie od rieky Nitry po Triedu Andreja Hlinku a Chrenovskú ulicu), nasledovala Chrenová II. v rokoch 1970-1972 (územie od Triedy Andreja Hlinku po Výstavnú, Dlhú a Akademickú ulicu), Chrenová III. sa budovala v rokoch 1972-1974 (územie od Výstavnej ulice po Dlhú ulicu a výstavisko Agrokomplex). Súčasťou mestskej časti sú aj Chrenová IV. (územie od Dlhej ulice a Triedy Andreja Hlinku po Levickú ulicu) a stará Chrenová (územie od Chrenovskej a Levickej ulice).

Chrenová stará foto
Chrenová I. v rokoch 1963-1970.Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer

Z kultúrnych pamiatok stojí za zmienku socha Krista Trpiteľa, ktorá je dnes vystavená v areáli farského kostola svätého Martina. Bola vytvorená v roku 1770 neznámym umelcom, kedysi bola postavená pri starej zvonici v Tormoši. Socha pravdepodobne vznikla ako pripomienka tragédie, kedy vypálili obec kurucké vojská Imricha Tököliho v roku 1678.

Počuli ste o lokalite zvanej Mačací zámok? Išlo o vŕšok v blízkosti obce, nachádzal sa na západnom okraji terasy nad niekdajším ľavým brehom rieky Nitry v časti chotára nazývanej Dežiho lúčka. V okolí vŕška sa našli mince Štefana IV. V tomto areáli bol v 13. storočí postavený malý vežovitý hrádok, plnil strážnu funkciu pre východnú prístupovú cestu do Nitry. Mačací zámok zanikol pri výstavbe sídliska Chrenová III.

Jediná ženská väznica

V mestskej časti sa pohybuje veľa mladých ľudí, dôvodom sú dve budovy univerzít – Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Z budov tam nájdeme aj výstavisko Agrokomplex.

UKF, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Priestory UKF.Foto: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Zaujímavosťou je, že na Chrenovej sa nachádza jediná ženská väznica na Slovensku s kapacitou približne 300 miest. Ženy musia počas pracovného týždňa vstávať o 5.15 hod. a večierka je o 21.15 hod., môžu si vybrať z 11 jedál a návštevy príbuzných sú povolené len raz mesačne. Milostné vzťahy medzi odsúdenými nie sú ničím nezvyčajným.

Chrenová stará foto
Odsúdené z ústavu Nitra-Chrenová na túre na Zobor.Foto: Facebook/ Zbor väzenskej a justičnej stráže

Pozrite si na záver staré fotografie výstavby nového sídliska na Chrenovej.

Chrenová stará foto
Výstavba nového sídliska Chrenová 1.Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer
Chrenová stará foto
Výstavba nového sídliska Chrenová 1.Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer
Chrenová stará foto
Výstavba nového sídliska Chrenová 1.Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer
Chrenová stará foto
Výstavba nového sídliska Chrenová 1.Foto: Web umenia, Michal Maximilián Scheer

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X