Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Borina strazna veza nisys.jpg
Foto: archívne, www.nitra.eu
30. apríla 2020 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Borina bude viac slúžiť obyvateľom mesta na oddych a relax, vznikne tu areál pre deti i šport

Funkcia aj vzhľad Boriny sa zmení, bude z nej miesto na relax a oddych pre širokú verejnosť.

Funkčnosť Boriny sa čiastočne zmenila už výstavbou cyklotrasy. Ako informovala Ľudmila Synaková z Mestského úradu v Nitre, Borina prejde aj revitalizáciou, ktorá jej vdýchne nový život.

V zmysle schváleného projektu a v prípade, ak sa nám podarí uskutočniť verejné obstarávanie, by mohol byť projekt realizovaný v zmysle harmonogramu medzi augustom až novembrom tohto roka,“ informoval Vladimír Ballay, vedúci odboru projektového a strategického riadenia na Mestskom úrade v Nitre.

Na Borine vznikne areál vhodný pre deti, ale aj pre športovcov. „Verejné obstarávanie je vo finále. Projekt revitalizácie mestského lesa získal finančnú podporu,“ povedal hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Oddych aj šport

V rámci projektu bude upravená zeleň, pribudnú chodníky aj prvky urbánneho dizajnu. Ako dodala Ľudmila Synaková, autorom projektu je krajinný a záhradný architekt Zoltán Balko a ten má s podobnými projektmi skúsenosti.

Časť, ktorá patrí mestu sa zmení na telocvičňu v prírode, piknikovú lúku s altánkom, náučný chodník s „bránou času“. Umiestnený tu bude tiež aj pamätník obdobia protitureckých a stavovských vojen. Pamätník bude pripomínať tajomstvami opradenú históriu Boriny, alebo aj Šibeničného vrchu ako miesta popráv.

Výrub aj výsadba

Mesto na svojej webovej stránke tiež informovalo, že sa na tomto mieste počíta s výrubom 210 stromov, avšak aj s výsadbou až 15-tisíc sadeníc.

Ako informovala Ľudmila Synaková: „Na revitalizáciu Boriny získalo mesto nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu „Zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach prostredníctvom budovania prvkov zelenej infraštruktúry a adaptáciou urbanizovaného prostredia na zmenu klímy ako aj zavádzaním systémových prvkov znižovania znečistenia ovzdušia a hluku“ vo výške 150 533,42 eur, pričom 7526,67 eur je spolufinancovanie mestom vo výške 5 % z celkových oprávnených výdavkov.

Viac informácií o projekte nájdete na tomto webe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X