Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezdomovci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay,com
18. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMsP Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bezdomovci si na pešej zóne pri studničke na vodu urobili dočasnú kúpeľnu

Mestská polícia Nitra nedávno informovala o bezdomovcoch, ktorí sa pohybujú po našom meste. Ako polícia uvádza, príslušníci musia reagovať a preveriť každý podnet od občanov. Tie sa v poslednej dobe týkajú práve ľudí bez domova.

„V týchto teplých dňoch sú hliadky MsP privolávané na pešiu zónu pri studničku na vodu, z ktorej si bezdomovci urobili dočasnú kúpeľňu a často sa pri nej venujú osobnej hygiene alebo vzájomnému ochladzovaniu,“ informuje MsP Nitra.

Miest, kde sa bezdomovci pravidelne zdržiavajú, je viacero. „Pri hliadkovaní v centre mesta príslušníci mestskej polície viackrát zaregistrovali skupinky bezdomovcov, ktorí zabrali okolité lavičky, z ktorých si robia dočasné obývačky alebo spálne,“ uvádza MsP Nitra.

„Mestská polícia chápe zložitú sociálnu situáciu ľudí s podobným osudom, v zmysle zákona o obecnej polícii však musí dbať aj o ochranu životného prostredia v obci aj o dodržiavanie poriadku, čistoty a hygieny v uliciach, iných verejných priestranstvách a verejne prístupných miestach,“ vysvetľuje nitrianska polícia.

Zasahujúci príslušníci mestskej polície vykonávajú preto s ľuďmi bez domova pohovory a vyzývajú ich na odstránenie odpadkov a nečistôt, ktoré spôsobili. „Oslovení bezdomovci výzvu vo väčšine prípadov poslúchnu a miesto po očistení opustia. Je však pravdou, že takýto človek, ktorý nemá kam ísť, bude predmetom riešenia mestských policajtov opäť, len na inej ulici,“ dopĺňa MsP Nitra.

Podľa nitrianskej polície ide väčšinou o ľudí, ktorí sa nechcú alebo nemôžu prispôsobiť spoločenským normám. V mnohých prípadoch sú to alkoholici, narkomani, ľudia vracajúci sa z výkonu trestu či trvalo alebo prechodne nezamestnaní. „Sú to jednotlivci, ktorí sa starajú o svoje prežitie z jedného dňa na druhý, nemajú rodinné záväzky, alebo ak ich aj majú, ignorujú ich,“ uvádza Mestská polícia Nitra.

„Je možné pochopiť, že mnohých občanov zaráža alebo priam poburuje pohľad na osobu bezdomovca, ktorý naozaj môže pôsobiť nehygienickým, pre niekoho až kriminálnym dojmom asociála. Počas hliadkovania však príslušníci mestskej polície v tejto komunite stretli aj slušných ľudí, prípadne ľudí s vysokoškolským vzdelaním,“ informuje nitrianska polícia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X