Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra herci stare divadlo vianoce.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages, www.facebook.com , sdn.sk , www.facebook.com - koláž NitraDen.sk
22. decembra 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Ako prežívajú Vianoce herci Starého divadla Karola Spišáka? Toto nám prezradili

Blížia sa sviatky radosti a pokoja, a pre trojicu pôsobiacu v Starom Divadle Karola Spišáka v Nitre sú Vianoce časom spomienok a radosti. V krátkom rozhovore nám priblížili ich vlastné pohľady na tento špeciálny čas v roku.

V tomto vianočnom období sme sa rozhodli zistiť od hercov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, ako ich vidia oni. Pýtali sme sa ich, čo pre nich znamenajú Vianoce, aký darček považujú za najcennejší, či majú obľúbený vianočný film alebo pieseň, a či by radi zdieľali nejaký vianočný zvyk alebo tradíciu s fanúšikmi.

Čo pre vás znamenajú Vianoce?

Martin Kusenda: Keď som bol dieťa, spájal som si Vianoce hlavne s darčekmi, takže znamenali darčeky. :) Neskôr boli pre mňa „sviatkom“ plného brucha a teraz sú pre mňa sviatkom rodiny a oslavy narodenia Ježiša Krista.

Roman Valkovič: Keď sa pozriem z okna, čaro Vianoc je preč. Pre mňa iba spomienky, krásne, na detstvo.

Vanesa Hagyungová: Vianoce pre mňa znamenajú čas pre rodinu a najbližších. Je to obdobie kedy sa môžeme utíšiť a v kruhu rodiny vychutnať krásne chvíle pokoja. Svet okolo sa akoby zastaví a aj moment zrazu trvá dlhšie.

Čo by ste označili za najcennejší vianočný darček?

Martin Kusenda: Rozžiarené oči mojich dievčat.

Roman Valkovič: Najcennejší Vianočný darček zdravie a život milovaných.

Vanesa Hagyungová: Najcennejší a nadčasový dar je podľa mňa čas. Venovať niekomu svoj čas, pozornosť a priestor je ako darovať kúsok samého seba.

Aký je váš obľúbený vianočný film či pieseň?

Martin Kusenda: Mrázik. Z piesní jednoznačne Tichá noc.

Roman Valkovič: Vianočný film? Vianočná koleda. A pieseň Band Aid do the know i’ts christmas.

Vanesa Hagyungová: Mám rada vianočné rozprávky, avšak film, ktorý si musím pozrieť každé Vianoce je Vianočné oblátky. Ťapákova adaptácia predlohy od Martina Kukučína ma prenáša do detstva, kedy sme Vianoce trávili u starej mamy na dedine. Zvyky a tradície zobrazené vo filme mám spojené s komentárom mojej starej mamy, ktorá mi rozprávala, ako toto obdobie kedysi prežívala ona.

Existuje nejaký vianočný zvyk alebo tradícia, ktorú by ste radi zdieľali s fanúšikmi?

Martin Kusenda: Polnočná svätá omša.

Roman Valkovič: Stačí stráviť deň s milovanou osobou a užívať si jej prítomnosť. Sviatočný deň v teple domova s vianočnou melódiou a svietiacim stromčekom. Úplne stačí. Užívať si to.
Pekné sviatky. Šťastné a veselé 😉

Vanesa Hagyungová: Ako som rástla, tak som si uvedomila, že na tradície a zvyky sa postupne zabúdalo. Avšak, čo môžem považovať za našu rodinnú tradíciu, je spoločná a naozaj veľká rodinná večera. Každý rok sa teším, ako sa na Štedrý deň stretneme pri veľkom stole. Pri stole sedíme niekedy aj pätnásti či dvadsiati. Bez takejto štedrej večere si Vianoce neviem predstaviť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X