Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Agrokomplex nitra narodne vystavisko titulka sita.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
10. decembra 2019 Spoznaj svoje mesto od SH Diskusia()

Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO – adresa, parkovanie, výstavy, mapa a prehľad

Ako už z názvu Agrokomplexu vyplýva, je to miesto zastrešujúce organizácie agropotravinárstva a hospodárstva. Hoci sa na tomto mieste konajú rôzne podujatia a vystavujú sa veci z najrôznejších oblastí, stále je jeho cieľom propagácia produktov.

Od roku 2017 sa zmenil názov na agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO. Na slovenskom trhu má významné postavenie a patrí medzi najvýznamnejšie veľtrhové a výstavnícke spoločnosti v krajine. Hlavným cieľom v oblasti výstavníctva súčasnosti je napomáhať v komunikácií medzi organizáciami a podnikateľmi, s potenciálnymi aj existujúcimi zákazníkmi, a to na národnej aj medzinárodnej úrovni.

VÝSTAVA: Agrokomplex Nitra 2018
Foto: SITA/Martin Havran

Snahou výstaviska je aj rozvíjanie obchodu a medzinárodnej ekonomickej i vedecko-technickej spolupráce, organizovaním veľtrhov a výstav vo vlastnom areáli. „Výstavná činnosť je hlavne o vytváraní komunikačných príležitostí pre odbornú a laickú verejnosť, o poskytovaní priestorov na zábavu, kultúrne i spoločenské podujatia,“ vysvetľuje sa na stránke Agrokomplexu.

V priestoroch výstaviska sa konajú aj rôzne spoločenské akcie, slávnosti a dokonca aj športové podujatia. Po dohode s kompetentnou osobou si môžete prenajať miestnosť a zorganizovať napríklad oslavu narodenín, stužkovú slávnosť, svadobnú hostinu či ples. Súčasťou je tiež vynovený amfiteáter, v ktorom sa konajú koncerty.

História výstaviska Agrokomplex

Rezort pôdohospodárstva prišiel s myšlienkou založenia výstavníckej organizácie na agropotravinárskeho komplexu v roku 1973. Už 1. januára v roku 1973 bolo založené „Výstavníctvo poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu, odštepný závod so sídlom v Nitre, ktorý zabezpečoval svoju činnosť prostredníctvom štyroch stredísk: aranžérsko-reprodukčného, zámočníckeho, montážno-stavebného a projekčného,“ ako píše výstavisko na svojej stránke. Jeho cieľom malo byť zvýšenie účinnosti propagácie rezortu poľnohospodárstva. Výstavný areál bol do užívania odovzdaný v roku 1974.

Minister poľnohospodárstva a výživy SSR rozhodol o zriadení organizácie Agrokomplex – Výstavníctvo stálej celoštátnej poľnohospodárskej výstavy v Nitre, a to od 1. januára 1976. Jeho celkom pôvodné zameranie bolo hlavne didakticko-náučné.

VEĽTRH: Medzinárodný strojársky ve¾trh
Foto: SITA/Martin Havran

Často sa tu teda konali semináre, súťaže a prednášky zamerané na zdokonaľovanie poľnohospodárstva. V tomto období sa tu prezentovali pokrokové projekty sadovej architektúry a starostlivosti o pôdu. Najväčšiu pozornosť pútali najnovšie vynálezy poľnohospodárskej mechanizácie. „Na prvom ročníku didakticko-náučnej výstavy Agrokomplex sa zúčastnilo 53 vystavovateľov,“ píše sa na stránke Agrokomplexu.

V 90. rokoch minulého storočia nastala zmena z didakticko-náučného zamerania na komerčnejšie s cieľom uskutočňovať v Agrokomplexe moderné informačné, výstavné a veľtrhové podujatia zamerané na trh. Začali sa organizovať výstavy a projekty v nových témach. V súčasnosti najobľúbenejšie tie, ktoré sa zameriavajú na nábytok a bývanie, gastronómiu, strojárstvo, obrábanie kovov, stavbárstvo, záhradkárstvo, automobily či lesníctvo.

Výstavy a všeobecný kalendár podujatí

Zväčša sú všetky výstavy plánované v rovnakom ročnom období a sú ladené tematicky, ako napríklad na začiatku roka je vo zvyku organizácia svadobnej výstavy, v marci sa vystavuje bývanie, na jar kvety a rastliny na Gardenii, apríl patrí práci na JOBexpo a pred letom sú organizované výstavy zamerané na techniku.

Leto patrí na Agrokomplexe výstave psov a zvierat, taktiež aj organizovaniu detského festivalu. Jeseň a koniec roka patria tradične výstavám áut, gastra a vzdelávania.

Kalendár s podujatiami sa dá nájsť na stránke Agrokomplexu tu.

Svadobné dni a beauté

Táto výstava je určená párom, ktoré plánujú svadbu. Nájdu tu na jednom mieste obrúčky, svadobné šaty aj obleky, taktiež rôzne tlačoviny či dokonca torty a koláče. Svoje umenie predvádzajú kaderníci, kozmetičky, barberi aj návrhári.

Svadobné dni a Beauté 2018
Foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk

Bohatý sprievodný program ozvláštnia prezentácie svadobných salónov, módnych návrhárov i módna prehliadka značkovej spodnej bielizne. Spravidla sa koná v januári.

Rybárstvo, poľovníctvo a včelárstvo

Mnohí sa jej nevedia dočkať a považujú ju za udalosť roka, kde pod jednou strechou každoročne nájdu poľovnícke a rybárske špeciality, ochutnávky medu a medoviny, prezentácie poľovných psov, virtuálny lov, módne prehliadky poľovníckeho oblečenia, poradenstvo a súťaže, trofeje a všetko potrebné pre svoje hobby.

Rybári, poľovníci a včelári majú v Nitre na Agrokomplexe svoj sviatok vždy koncom februára.

NÁBYTOK A BÝVANIE

Rokmi a kvalitou overený medzinárodný veľtrh Nábytok a Bývanie každoročne prináša množstvo inšpirácie, ale tiež možnosť vyhrať nábytok do celého bytu. Marcové dni vždy prinesú pre návštevníkov výstaviska to najlepšie pre zariadenie domu či bytu na jedno miesto.

Nábytok a bývanie 2019
Foto: Lucia Bihuncová

Nosnou témou veľtrhu je vždy tematika bývania, napríklad to môže byť zdravé, štýlové a moderné bývanie, čomu sú venované rôzne prednášky o zdravom bývaní a prírode v byte, uvoľnení a pohode v bývaní, o nápaditej a modernej architektúre a používaní progresívnych materiálov a technológií v nábytkárskej výrobe.

Job Expo

Každoročne tento najväčší veľtrh práce organizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a to spravidla v polovici apríla. Vystavovatelia tu majú možnosť prezentovať svoju spoločnosť pred verejnosťou a priamo na mieste si vybrať budúcich zamestnancov.

Taktiež aj uchádzači o zamestnanie majú na jednom mieste možnosť dozvedieť sa viac o vyše 200 zamestnávateľoch z celého Slovenska, ale i zo zahraničia. Sprievodným programom bývajú rôzne prednášky a workshopy.

GARDENIA

Vždy na jar čaká návštevníkov, hlavne priaznivcov prírody, kvetov a bonsajov, krásne farebná výstava s názvom Gardenia.

Gardenia 2018
SITA

Návštevou Gardénie môžete načerpať inšpirácie pre svoj domov, či záhradu. Samozrejmosťou je aj možnosť nákupu rôznych druhov letničiek, drevín, ovocných stromkov, trvaliek, kaktusov, skalničiek alebo doplnkov pre dom alebo záhradu. Súčasťou bývajú aj prednášky, na ktorých sa dozviete tipy a triky ako sa o svoju záhradku dobre postarať.

AGROKOMPLEX

Každoročná spokojnosť a vysoká návštevnosť potvrdzuje to, že Agrokomplex možno označiť, ako najväčšiu a najkomplexnejšiu poľnohospodársku a potravinársku výstavu na Slovensku. Túto skutočnosť potvrdzuje i počet priamych vystavovateľov, ich štruktúra, obsadená výstavná plocha, absolútna návštevnosť, jej regionálna vyrovnanosť v rámci Slovenska a profesionálne zastúpenie návštevníkov.

Pravidelne sú tu vystavované potraviny, plodiny, ale aj stroje či rôzne prípravky. Návštevníci na Agrokomplexe môžu vidieť teliatka, mláďatá hrabavej a vodnej hydiny, králikov, ošípaných a oviec, najmä našich národných a pôvodných plemien s možnosťou priameho kontaktu návštevníkov so zvieratami.

VÝSTAVA: Agrokomplex Nitra 2018
Foto: SITA/Martin Havran

Cieľom je zvyšovať záujem o farmárčenie, u detí a mladej generácie vzbudiť záujem o samostatný chov zvierat, motivovať ich k štúdiu na stredných školách s poľnohospodárskym zameraním.

Agrokomplex sa ako medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava koná pravidelne na konci leta.

AUTOSALÓN – AUTOSHOW NITRA

Autosalón v Nitre zaplní priestory výstaviska vždy v októbri. Každý rok tu automobilky vystavujú najnovšie modely áut. Konajú sa pravidelne aj premiéry modelov niektorých značiek. Vystavovatelia dokonca na autosalóne v Nitre pripravujú zľavy a rôzne súťaže pre návštevníkov.

V programe je pravidelne zahrnuté driftTAXI, v ktorom sa môžete povoziť s profesionálymi driftermi. Ozajstnú automobilovú show zabezpečujú aj najlepší slovenskí kaskadéri vrámci akcie MOTOTV SHOW. Na svoje si prídu každý rok aj milovníci tuningu, vďaka zaujímavej a zakaždým jedinečnej Tuning Show.

Autosalón 2018 Nitra
Foto: LB, NitraDeň.sk

Veteránisti sa zakaždým tešia na najväčšiu prehliadku historických vozidiel či motoriek. Pre deti a školákov býva tak isto postarané: detské dopravné ihrisko, motokáry, elektrické autíčka, skákacie hrady, fun a chill-out zóna, detské kútiky SIKU World s autíčkami, kvízmi a súťažami či autodráha s profesionálnymi pretekárskymi autíčkami.

Na žiadnom ročníku tiež nemôžu chýbať ani tradičné Majstrovstvá Slovenska hasičského a záchranného zboru SR vo vyslobodzovaní z havarovaných áut.

Cena vstupného a otváracie hodiny Národného výstaviska

Otváracie hodiny a ceny vstupov Agrokomplexu sa nedajú presne vypísať, keďže každá jednotlivá výstava si vyžaduje iný čas aj cenu. Približne však býva počas výstav otvorené od piatku do nedele, v rozsahu najskôr od 7.00 hod. najneskôr do 20.00 hod. Väčšina vstupov pre návštevníkov je okolo 4 eur, avšak niektoré môžu stáť aj 8 eur.

Agrokomplex poskytuje aj zľavy na lístky pre:

  • žiakov základných škôl, denných študentov stredných a vysokých škôl s platným dokladom o štúdiu do veku 26 rokov, Občania nad 62 rokov, ktorí sa preukážu občianskym preukazom;
  • občanov s preukazom ŤZP (preukaz biely);
  • sprievodcov držiteľov ŤZP/S.

Ceny vystavovateľských preukazov na Agrokomplex v Nitre sa pohybujú od 5 eur do 20 eur. Rozpätie hodín aj cena vstupného sa odvíja od vystavovateľov, ale aj od ročného obdobia.

VÝSTAVA: Autosalón Autoshow Nitra 2018
Foto: SITA/Martin Havran

Parkovisko a mapa Agrokomplex Nitra

Parkovací lístok pre osobné auto sa väčšinou v závislosti od výstavy nelíši a jeho cena je 5 eur, pre autobus je to 20 eur.

Návštevníci majú možnosť parkovať na viacerých parkoviskách výstaviska, ktoré sa však nachádzajú pri hlavných vstupoch. Jedno sa nachádza pri bráne B3, ktorá je však príliš vzdialená od výstavných pavilónov.

Mapa agrokomplex nitra.jpg
Foto: www.agrokomplex.sk

Adresa Agrokomplexu je Výstavná 654/4, 949 01 Nitra-Chrenová.

Mapa agrokomplex.jpg
Zdroj: www.agrokomplex.sk#215;438.jpg

GPS súradnice:

  • hlavné parkovisko Agrokomplexu – 48.307137, 18.099996;
  • parkovisko pri administratívnej budove – 48.308596, 18.102274;
  • brána B1 – 48.308425, 18.101697;
  • brána B2 – 48.303982, 18.103091.
SPARTAN RACE: Spartan Sprint Agrokomplex Nitra
Foto: SITA/Jana Birošová

Ubytovanie a stravovanie

Návštevníkom poradia a pomôžu aj pracovníci Turistického informačného centra. V prípade potreby môžu návštevníci TIC kontaktovať na telefónnych číslach 037 16 186, 037 7410 906 alebo prostredníctvom e mailu [email protected]. Adresa je Štefánikova trieda 1, 949 01 Nitra.

V blízkosti sa nachádzajú aj hotely:

Agro Complex Apartments

Adresa: Akademická 3/A, 949 01 Nitra
Telefón: +421 917 310 583
Email: [email protected]
GPS : 48°18’15.08N, 18°06’17.21E

Hotel River

Adresa: Nábrežie mládeže 1706/2A, 949 01 Nitra
Telefón: 0905 244 245
Email: [email protected]

Hotel de LUXE

Adresa: Podzámska ulica 18B, 949 01 Nitra
Telefón: +421 918 779 599
Email: [email protected]
GPS: 48°18’58.1″ N, 18°05’28.1″ E

Hotel CITY

Adresa: Svätoplukovo námestie 1, 949 01 Nitra
Telefón: +421 37 652 12 03
Email: [email protected]

Hotel Capital

Adresa: Farská 16, 949 01 Nitra
Telefón: +421 948 335 982
Email: [email protected]

Hotel Atrium

Adresa: Štefánikova 8, 949 01 Nitra
Telefón: +421 (0)37 6924301
Email: [email protected]

Hotel Mikado

Adresa: Hollého 11, 949 01 Nitra
Telefón: +421 37 321 03 21
Email: [email protected]
GPS: 48.3068055 N, 18.0773871 E

Hotel Zlatý Kľúčik

Adresa: Svätourbanská 27, 949 01 Nitra
Telefón: +421 905 621 445
Email: [email protected]

Penzión Zoborská Nitra

Adresa: Dolnozoborská 8, 949 01 Nitra
Telefón: +421 37 6511194
Email: [email protected]

Penzión Lux

Adresa: Gorazdova 1586/58, 949 01 Nitra
Telefón: +421 376 923 111
Email: [email protected]
GPS: N48°18.52729′, E18° 7.32597′

Penzion u Krba

Adresa: Gorazdova 56, 949 01 Nitra
Telefón: + 421 918 055 066
Email: [email protected]
GPS: N48.308916 – E18.122300

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X