Tipy na články: info@nitraden.sk / 0918 378 828

FOTO: Najnovšie vizualizácie nového Orbisu. Páčia sa vám?

Orbis3_morocz_tacovsky.jpeg
Foto: MOROCZ_TACOVSKY

O prestavbe bývalého domu Orbisu v centre mesta sa hovorí už pár rokov. Na prelome apríla a mája by malo byť právoplatné búracie povolenie, s prácami sa začne, keď majiteľ nehnuteľnosti dostane právoplatné územné rozhodnutie na nový Orbis.

Podobné články
Schátranú budovu Orbisu čaká rekonštrukcia, bude z nej polyfunkčný objekt s bytmi

Projektovú dokumentáciu pre spoločnosť Inpek vypracovala projektová kancelári MOROCZ-TACOVSKY. Dokumentácia bola zaslaná dotknutým orgánom a organizáciám, firma potrebuje kladné vyjadrenia od všetkých, aby mohla požiadať o vydanie územného rozhodnutia.

Pôvodná budova sa nebude búrať celá, odstránia len jej časť – kinosálu. Zvyšný železobetónový skelet zostane zachovaný, bude sa len odplášťovať. Rozsah búracích prác teda nebude taký masívny. Počas prác odnesú Hodiny svetového času a tiež výtvarnú časť fontány Tri kvety. Zatiaľ nie je jasné, čo s hodinami bude, či ich presunú niekam inam, alebo ich demontujú a uložia do depozitu.

Orbis1_morocz_tacovsky.jpeg
MOROCZ_TACOVSKY

Názov Orbis novému objektu zostane, jeho celková zastavaná plocha bude 5 304 metrov štvorcových a bude rozdelený na tri vzájomné prepojené časti. V polyfunkčnom objekte s bytmi a s garážou budú prevádzky obchodov a služieb. Investor počíta s reštauráciou na prvom poschodí, s kaviarňou, na stene pred ktorou by mala byť fotografiou s fontánou, ktorá bude odkazovať na minulosť daného miesta.

Podobné články
Výstavba nového Orbisu je na spadnutie, už má schválenú štúdiu

Na zvyšných poschodiach budú byty s výhľadom prevažne na Štefánikovu triedu. V strednom presklenom objekte bude administratíva. Tretí objekt od Piaristickej ulice je určený na bývanie a parkovanie. Navrhnutých je 242 parkovacích miest, ktoré budú na troch podlažiach, na štyroch bude 37 bytov.

Orbis_morocz_tacovsky.jpeg
MOROCZ_TACOVSKY

Nové vizualizácie sa od tých spred roka líšia, menila sa veľkosť bytov a ich usporiadanie, delenie na tri objekty však zostalo, rovnako ako zostane zachované schodisko. Bude, samozrejmé, zrekonštruované a preriešené. „Prvá časť od Štefánikovej triedy bude smerovať na plató občianskej vybavenosti objektu C s napojením na terasu kaviarne a reštaurácie, kde potom plynule naviaže na pôvodné trasovanie,“ uviedli projektanti.

Podobné články
Hodiny pred Orbisom stoja na súkromnom pozemku, mesto ich bude musieť premiestniť

Pri projektovaní nezabudli ani na zeleň. Pás zelene so stromoradím bude pozdĺž Piaristickej ulice, zo strany Skalnej ulice bude bytový dom lemovať pás zelene a na nádvorí bloku A bude parčík s lavičkami. Zelené átrium pribudne aj medzi Tescom a objektom C.

Orbis2_morocz_tacovsky.jpeg
MOROCZ_TACOVSKY

Odporúčané články

Súvisiace témy:
Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.