Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
orbis 1
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia MOROCZ_TACOVSKY
30. septembra 2015 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Schátranú budovu Orbisu čaká rekonštrukcia, bude z nej polyfunkčný objekt s bytmi

Bývalý kultúrny dom Orbis, ktorý už roky chátra, by mal prejsť rekonštrukciou. Vznikne z neho polyfunkčný objekt s bytmi a podzemnou garážou.

Budova Orbisu už niekoľko rokov špatí centrum Nitry. Minulý rok ju jej majiteľ, spoločnosť Inpek, dal z bezpečnostných dôvodov koncom minulého roka oplotiť. Vtedy nás riaditeľ spoločnosti Inpek Jozef Bóňa informoval, že by z Orbisu mal vzniknúť hotel, prípadne by tu mala mať sídlo hlavná pošta a uvažovalo sa aj o polyfunkčnom objekte.

Majiteľ Orbisu dal vypracovať štúdiu, podľa ktorej vznikne zo schátranej budovy práve polyfunkčný objekt. „Zachovaný bude železobetónový skelet, pričom jeho časť tvorená bývalou kinosálou bude odstránená. Nespĺňa totiž statické požiadavky, ktoré by umožnili jej zachovanie v novej koncepcii riešenia,“ povedal pre NitraDen.sk riaditeľ Inpeku Bóňa.

orbis plot 1
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Nový objekt bude mať štyri podlažia

Názov Orbis novému objektu zostane, jeho celková zastavaná plocha bude 5 304 metrov štvorcových a bude rozdelený na tri vzájomné prepojené časti. „Časť A predstavuje bytový dom, so štyrmi nadzemnými podlažiami a jedným uskočeným, v línii Piaristickej ulice so 41 bytmi a tromi podzemnými podlažiami určenými na parkovanie,“ uviedol Bóňa. Časť B tvorí objekt určený pre administratívu, ktorý vznikne využitím zachovanej časti jestvujúceho skeletu a umožní túto časť komplexu využiť na kancelárske priestory.  Objekt bude mať štyri nadzemné podlažia, z toho najnižšie je technické. „Zelená strecha časti B a C je v tomto komplexe plnom zelene samozrejmosťou,“ dodal Bóňa.

Časť C, spájajúca doteraz prerušenú uličnú čiaru Štefánikovej triedy. Prvé dve podlažia sú určené na polyfunkčné využitie, napríklad pre obchody. Na treťom, štvrtom a piatom podlaží bude 14 bytov. Súčasťou objektu bude parkovisko s kapacitou 261 miest pre autá a 7 miest pre motorky.

orbis 2
Vizualizácia MOROCZ_TACOVSKY

Byty budú výlučne veľkometrážne

Podľa investora má nový polyfunkčný objekt s bývaním vrátiť život do centra mesta a priniesť obyvateľom úroveň bývania, ktorá v Nitre doposiaľ nebola. V centre mesta tak vznikne oáza s terasami a strechami plnými zelene, pribudnú priestory na stretávanie sa a oddych pre rodiny s deťmi. „Obyvatelia si budú môcť na terase posedieť a vychutnať pri káve novovzniknutú atmosféru tohto úžasného miesta v centre Nitry,“ povedal Bóňa.

Byty v novom Orbise budú výlučne veľkometrážne, prevažná časť bude 5-izbových a časť 2-izbových.“ Všetky budú poskytovať veľmi komfortný priestor na bývanie aj tým najnáročnejším klientom. Víziou projektu je poskytnúť domov na dobrej adrese klientom, ktorý pre svoju časovú vyťaženosť nechcú bývať v rodinnom dome, ale chcú mať všetok komfort rodinného domu vo svojom byte a navyše aj s bonusom unikátnej lokality, kde majú všetko čo potrebujú na dosah ruky,“ informoval Bóňa.

Budúci klienti si budú môcť v objekte zakúpiť kancelárske alebo obchodné priestory, čím vzniká unikátna možnosť spojiť svoje bývanie s pracoviskom, kde aj vďaka bezproblémovému parkovaniu v objekte nastane efekt, kedy sa klient nebude musieť komplikovanie presúvať zo svojho domova za prácou.

orbis 1
Vizualizácia MOROCZ_TACOVSKY

Náklady zatiaľ nie sú vyčíslené

Zahájenie stavebných prác je podľa Bóňu podmienené procesom povoľovania stavby. „Vzhľadom na znalosť problematiky si nedovolíme termín jeho ukončenia ani odhadnúť,“ povedal. V priebehu tohto týždňa má byť architektonický plán predložený radnici. Na základe výsledkov rokovaní bude vypracovaná projektová dokumentácia a potom bude nasledovať stavebné konanie. „Samotná realizácia by nemala presiahnuť 18 mesiacov, náklady však zatiaľ nie sú vyčíslené,“ vyjadril sa riaditeľ Inpeku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X