Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rudolf siska titulna foto
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
wikipedia.com
3. augusta 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sksk.wikipedia.org

Zomrel významný jazykovedec, bájkar autor a pedagóg Rudolf Šiška

Minulý týždeň sa konala posledná rozlúčka s Rudolfom Šiškom, ktorý zomrel vo veku 85 rokov. Rudolf Šiška bol jazykovedcom, básnikom, pedagógom, ale tiež prvým korektorom Nitrianskych novín.

Rudol Šiška sa narodil 26. októbra 1929 v Čeľadninciach v okrese Topoľčany. Tam vyrastal so svojou sestrou, chodil tam do ľudovej školy a neskôr maturoval na gymnáziu v Topoľčanoch. Sníval o práci učiteľa a po maturite začal učiť na základných školách v Solčanoch, Preseľanoch a Bošanoch, slovenčinu učil aj v Oponiciach. Okrem učenia sa venoval aj publikačnej činnosti a tiež študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave slovenčinu a ruštinu.

Za katedrou bol Rudolf Šiška šťastný a od roku 1965 sa o svoje skúsenosti z vyučovania slovenského jazyka sa delil na Pedagogickej fakulte v Nitre. S rodinou sa presťahoval do mesta pod Zoborom a okrem toho, že učil, tiež písal a publikoval v odborných časopisoch aj v regionálnych novinách, robil robil výskumy metodiky vyučovania gramaticky na viacerých školách, a to až do roku 1972, kedy musel z kádrových dôvodov svoju milovanú prácu a svojich žiakov opustiť.

wikipedia.com
wikipedia.com

Pracoval ako nočný strážnik v Družstve invalidov a v ďalších podnikoch. Svojho ducha však nezanedbával a v tomto období vytvoril väčšinu svojej básnickej tvorby a učil sa cudzie jazyky. Zveršoval bájky Ezopa, preložil a zveršoval Krylovove, Lessingove, La Fontainove bájky, písal vlastné bájky, glosy. A hoci ho postihol aj zákaz publikovať, tvoriť neprestal a venoval sa aj odbornej tvorbe a metodike.

Na Univerzitu Konštantína Filozofa sa vrátil opäť až po dvadsiatich rokoch vďaka politickej rehabilitácii. Opäť pokračoval vo svojej pedagogickej, vedecko-výskumnej a publikačnej práci, aktívne roky za katedrou mu však v tomto období už uplynuli veľmi rýchlo. V roku 1996 odišiel do dôchodku.V roku 1957 sa Rudolf Šiška oženil s Jolanou Šiškovou, rodenou Krošlákovou. V manželstve sa im narodili dve dcéry – Ľudmila a Janka.

Podľa možností viedol aktívny život, chodil do divadla, na spoločenské akcie súvisiace s mestom a Nitrianskymi novinami, v ktorých od roku 1992 pôsobil ako prvý korektor a odborný konzultant pravopisných javov. Aktívne sledoval aj spoločenské a športové dianie. Okrem toho sa vo voľnom čase venoval svojej záhradke. Mal aj priateľov, ktorí ho nesklamali ani v ťažkých časoch po roku 1968. Celý život sa tešil z dlhoročnej úcty svojich žiakov.

V posledných rokoch života mu už ubúdalo síl, ale tvorivý zostal aj na sklonku života. V roku 2012 vyšla jeho posledná knižka Rozprávkové šibalstvá, ktorú minulý rok poslal do povodňami postihnutej Vojvodiny ako súčasť zbierky humanitárnej pomoci. Zomrel 24. júna 2015.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X