Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZLATÉ MORAVCE: Lipšic prešetrí incident
4. októbra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

ZLATÉ MORAVCE: Zamestnanci mestského podniku sú už štvrtý mesiac bez výplat

Zlaté Moravce 4. októbra –  Podľa vyjadrenia primátora Petra Lednára sa tak stalo pre zlé hospodárenie podniku. Viacerí mestskí poslanci sa však zhodujú na tom, že za pozastavením financovania Záhradníckych služieb je snaha primátora skompromitovať a odvolať šéfa tohto podniku Mariána Tomajka.

„Bola tu niekoľkonásobná snaha o jeho diskreditáciu a tiež o odvolávanie z funkcie. Keď boli tieto pokusy zo strany vedenia mesta neúspešné, tak sa pozastavilo vyplácanie príspevkov Záhradníckym službám, hoci boli riadne schválené v rozpočte. Tým pádom pán primátor nerešpektuje platný rozpočet schválený mestským zastupiteľstvom na rok 2013. Tento mestský podnik sa dostáva do platobnej neschopnosti a jeho riaditeľ nemôže vyplácať mzdu svojim zamestnancom,“ uviedol okresný šéf strany Smer-SD Marián Kéry.

Súhlasia s ním aj viacerí mestskí poslanci. Tí sa snažili pomôcť Záhradníckym službám tým, že prijali uznesenie, na základe ktorého mali byť podniku príspevky vyplatené aj s mimoriadnou dotáciou 20.000 eur. „Primátor samozrejme toto rozhodnutie vetoval. Trojpätinová väčšina poslancov prelomila primátorovo veto a toto uznesenie získalo platnosť. Napriek tomu do dnešného dňa pán primátor nedal pokyn, aby boli Záhradníckym službám vyplatené mesačné príspevky a už vôbec nie tá navýšená suma 20.000 eur,“ povedal Kéry.

Posledným krokom radnice zameraným proti vlastnému mestskému podniku je podľa poslancov výpoveď z nájmu, ktorú dal magistrát Záhradníckym službám v týchto dňoch. „Niečo také je predsa v kompetencii zastupiteľstva. Ale keby na to primátor aj mal právo, je to neštandardné, slovenský unikát, že mesto dáva výpoveď z nájmu vlastnej organizácii,“ uviedol mestský poslanec Milan Galaba. Ako povedal, poslanci zvažujú aj právne kroky a prešetrenie činnosti primátora. „To je však riešenie, ktoré si vyžaduje čas a ten zamestnanci Záhradníckych služieb nemajú. Chýbajú im mzdy za jún, júl, august a september,“ uviedol Galaba.

Mestský úrad vo svojej reakcii na tvrdenia poslancov uviedol, že Záhradnícke služby si dlhodobo neplnia riadne svoje funkcie a hospodárenie podniku je v katastrofálnom stave. Ako radnica uvádza, ročný príspevok schválený na rok 2013 je vo výške 217.000 eur, pričom záväzky podniku sú k 30. júnu 2013 vo výške 315.000 eur.

„Z týchto dôvodov je existencia takéhoto podniku pre mestský rozpočet hrozbou. Poslanci mestského zastupiteľstva pred takýmto stavom v podniku zatvárajú oči a nepochopiteľne podporujú zle hospodáriaceho riaditeľa podniku vo funkcii. Poskytovanie príspevku podniku, ktorý hospodári v rozpore so zákonom, je porušovaním finančnej disciplíny. Mestskému zastupiteľstvu bude opätovne predložený návrh na zrušenie tohto podniku k 31.12.2013. Po zrušení podniku by všetky jeho dlhy prešli na mesto ako zriaďovateľa, ktoré by ich mohlo začať riešiť,“ uvádza sa vo vyjadrení Mestského úradu v Zlatých Moravciach.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X