Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zoborský kláštor, ruiny
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
13. júla 2015 Zaujímavosti od NitraDen.skJán Kratochvíl, Zoborský skrášľovací spolok

Začala sa prvá etapa odborných prác na ruine Kostola sv. Jozefa

8.  júla sa začalo so zaisťovaním muriva a fixáciou zachovaných omietok ruín Kostola sv. Jozefa na Zobore. Práce realizuje firma MT Castrum s.r.o., ktorá sa podieľa na viacerých projektoch, medzi inými aj na prácach na Považskom hrade.

Ako nás informoval Ján Kratochvil zo Zoborského skrášľovacieho spolku, umeleckoremeselné práce má pod dozorom reštaurátor Ján Hromada, ktorý sa podieľal aj na reštaurovaní v Kostole sv. Ladislava v Nitre, či na Kalvárii v Banskej Štiavnici. Práce na kostole sú rozvrhnuté do finančného príspevku od mesta Nitra vo výške 7 000 € a finančného príspevku z Ministerstva kultúry SR vo výške 6 000 €. Celková čiastka na statické zaistenie muriva sa však vyšplhá minimálne do výšky 25 000 €.

Rozsah prác určujú archeologické výskumy, v ktorých je zahrnutý stav základov, prieskumné sondy a stav muriva v korune stavby. „Žiaľ, na fixáciu zachovaných omietok v súčasnosti Zoborský skrášľovací spolok nemá finančné prostriedky. Veríme teda, že okrem mesta Nitra a Ministerstva kultúry SR prispeje k záchrane ruiny Kostola sv. Jozefa nielen Nitriansky samosprávny kraj, ale aj súkromné osoby, ktorým nie je ľahostajný stav kultúrneho dedičstva, ktoré má svoju historickú hodnotu a potenciál prilákať turistov na Slovensko a do mesta pod Zoborom,“ uviedol Kratochvil.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X