Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaguar_land_rover_fb.jpg
ilustračné foto: Letecký pohľad na výstavbu automobilky Jaguar Land Rover. Foto: www.facebook.com
3. júla 2018 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Výstavba terminálu pri Nitre je v poslednej fáze, Jaguar zmluvu so ŽSR zatiaľ nepodpísal

Spustenie plnej prevádzky terminálu intermodálnej prepravy je naplánované na posledný kvartál roka 2018.

Výstavba terminálu intermodálnej prepravy v Lužiankach pri Nitre prebieha podľa harmonogramu, zemné práce sa už skončili. Položili koľaj, ktorá spája obec Lužianky a terminál, v súčasnosti ju podbíjajú. Zároveň sa začínajú robiť finálne povrchy spevnených plôch. Ako agentúru SITA informovala Ivana Popluhárová z odboru komunikácie generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), zmluvu s automobilkou Jaguar Land Rover o poskytovaní služieb expedičného koľajiska a skladu hotových výrobkov zatiaľ nepodpísali, prebiehajú obchodné rokovania.

„Zmluva bude po podpise zverejnená v Centrálnom registri zmlúv Úradu vlády SR. Do doby jej podpísania nebudú ŽSR konkretizovať žiadne detaily,“ uviedla Popluhárová. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je koniec tretieho kvartálu 2018, spustenie plnej prevádzky terminálu je naplánované na posledný kvartál roka 2018. Podľa materiálu, ktorý pre mesto Nitra vypracovala štátna spoločnosť MH Invest, s.r.o. a ktorý bol predmetom júnového mestského zastupiteľstva, majú testovaciu prevádzku spustiť už v júli.

Terminál intermodálnej prepravy stavia v severozápadnej časti Priemyselného parku Nitra – Sever za 51,8 milióna eur bez DPH firma Strabag, s.r.o., ktorá vyhrala tender. Trať zabezpečí prepravu tovarov najmä pre automobilku Jaguar Land Rover, ale aj pre celý priemyselný areál aj širšie okolie Nitry.

V roku 2016 vtedajší splnomocnenec vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček informoval, že Jaguar Land Rover bude 80 percent materiálov prepravovať železničnou dopravou. „Expedičné koľajisko umožní expedíciu až 240-tisíc áut ročne. To je dostatočné na to, aby sme dokázali pokryť požiadavky spoločnosti Jaguar Land Rover, resp. aj iných zákazníkov v budúcnosti,“ skonštatovala Popluhárová. TIP Lužianky bude zo západnej strany napojený na novovybudovanú logistickú cestu, ktorá vedie popri rieke Nitra. Tá je priamo napojená na rýchlostnú cestu R1.

Výstavbu terminálu financujú ŽSR z vlastných zdrojov. Terminál bude pozostávať z namiesto pôvodne avizovaných troch funkčných celkov zatiaľ len z dvoch – expedičného koľajiska a skladu hotových výrobkov. ŽSR si uplatili opciu na nerealizovanie kontajnerového prekladiska. „ŽSR aj naďalej uvažujú s výstavbou kontajnerového prekladiska. Jeho výstavba bola len dočasne pozastavená s cieľom detailnejšie analyzovať možnosti a potenciál trhu a zhodnotiť, či pôvodne navrhované riešenie prekladiska odzrkadľuje trhové podmienky,“ uviedla Popluhárová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X