Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Germany Migrants
ilustračné SITA/AP
22. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Všetkých 149 irackých kresťanov je už v Nitre a okolí, učia sa jazyk i o našej kultúre

Kresťanskí utečenci z Iraku už opustili azylový tábor v Humennom a presunuli sa do svojich nových domovov.

Do Nitry a okolia sa presunulo všetkých 149 Iračanov, ktorým bol udelený azyl na Slovensku. K presnému miestu ich pobytu sa nebudeme z dôvodu ich bezpečnosti bližšie vyjadrovať,“ potvrdil tlačový odbor ministerstva vnútra. Tento týždeň začali deti utečencov navštevovať školy a škôlky. Občianske združenie Pokoj a dobro zabezpečuje výučbu slovenského jazyka pre dospelých každý deň, spolu 15 hodín týždenne. Okrem toho im prostredníctvom svojich odborných pracovníkov poskytuje sociálne a právne poradenstvo i kultúrnu orientáciu.

Integračný projekt realizuje občianske združenie Pokoj a dobro, pričom Migračný úrad Ministerstva vnútra SR poskytuje metodické usmernenia a pravidelne kontroluje prácu občianskeho združenia a priebeh integrácie Iračanov,“ uviedol tlačový odbor ministerstva. Slovenský jazyk sa utečenci začali učiť už v záchytnom tábore v Humennom.

Ide o 25 kresťanských rodín z Iraku, ktoré hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Keby zostali v Iraku, zabili by ich militanti z Daeš. Sú medzi nimi umelci, lekári či programátori. Zhruba tretinu zo 149 imigrantov tvoria deti do 15 rokov. Najprv všetci absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prešli zdravotnými vyšetreniami, v tábore v Humennom sa dozvedali informácie o živote na Slovensku a chodili na kurzy slovenského jazyka.

Svoj nový domov nájdu v zariadeniach Nitrianskeho biskupstva a tiež v mestách a obciach Nitrianskeho kraja, kde sa im rozhodli pomôcť dobrovoľníci. Viacerí starostovia a obyvatelia obcí, kam mali prísť, netajili po oznámení tejto informácie v novembri 2015 svoju nevôľu. „Pôjdu tam, kde bude dostatočná podpora pre ich prijatie,“ povedal koncom februára Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro. Zároveň dodal, že je možné, že na Slovensku nezostanú všetci. „Po získaní azylu, ktorý im už bol udelený, môžu ísť slobodne, kdekoľvek chcú. My im len dávame ponuku. Oni môžu prijať aj iné ponuky a majú aj iné,“ povedal Brenkus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X