Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Atómová elektráreò Bohunice
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Veèerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice, ktorý sa nachádza na západnom Slovensku, neïaleko mesta Trnava. Jaslovské Bohunice, 21. august 2010. Foto: SITA/Igor Svítok
21. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Všetko môže byť nakoniec inak. Štát vyrokoval predkupné právo na celý podiel Slovenských elektrární

Slovenská republika sa tak môže po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce stať znova jediným akcionárom Slovenských elektrární.

Štát môže nakoniec získať celý predaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární (SE), ktoré predal takmer pred desiatimi rokmi talianskej spoločnosti Enel. Ako informoval na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Vazil Hudák, štátu sa podarila v memorande, ktoré podpísala Slovenská republika s Enelom minulý týždeň, nielen opcia na 17-percentný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, ale aj predkupné právo na úplné získanie podniku. „Podarilo sa nám toto predkupné právo obnoviť, ktoré platilo päť rokov po vstupe Enelu do Slovenských elektrární,“ povedal Hudák.

Vazil Hudák, ENEL, elektrárne
Minister hospodárstva Vazil Hudák počas tlačovej konferencie k podpisu Memoranda o
porozumení medzi Slovenskou republikou a spoločnosťou ENEL Produzione S.p.A. Foto: SITA

Podľa ministra majú 17-percentná opcia či predkupné právo záväzný právny charakter. Ten má po dohode rešpektovať aj nový akcionár Slovenských elektrární, česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. „EPH sa pripojí sa k tomuto memorandu. EPH tak preberie všetky záväzky vyplývajúce z memoranda,“ povedal Hudák. Všetci traja akcionári sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá má sledovať dodržiavanie podpísaného memoranda. Taktiež má riešiť viacero otvorených otázok ešte z čias príchodu Enelu do Slovenských elektrární, ako je napríklad vyrovnanie sa za privatizáciu.

Mochovce, elektráreň
Pohľad do areálu Atómovej elektrárne Mochovce počas novinárskej exkurzie na dostavbe 3. a 4. bloku. Foto: SITAFoto: archívne, SITA

Minister hospodárstva taktiež oznámil, že štát si na základe memoranda posilní pozíciu v podniku. Štát, ktorý v súčasnosti prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR vlastní 34-percentný balík akcií SE, by mal mať väčšie zastúpenie v kľúčových orgánoch, ktoré sú zodpovedné za dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Štát by sa mal taktiež dostať ľahšie k informáciám o riadení podniku.

„Konkrétne oblasti sú jasne špecifikované a budú sa preklápať do samotnej akcionárskej zmluvy, ktorá by mala byť hotová do konca februára budúceho roka,“ konštatoval Hudák. Podľa neho dôležitým bodom v memorande je aj zaviazanie sa Enelu, že naďalej bude zodpovedný za dostavbu mochoveckých jadrových blokov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X