Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
13. augusta 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Vrábľania znovu pochovajú telesné pozostatky najstarších rodákov!

Vráble 13. augusta – Pri kostole Preblahoslavenej Panny Márie vo Vrábľoch sa uskutoční pietny akt znovupochovania telesných pozostatkov najstarších obyvateľov mesta, ktoré našli archeológovia pri záchrannom archeologickom výskume v minulom roku. Pri výskume jamy na zachytenie dažďovej vody vyhĺbenej pri severnom vstupe do dnešného kostola odkryli na relatívne malej ploche 3,5 krát 3,5 metra vyše 30 kostier. Väčšina z nich pochádza z novovekého cintorína pri kostole, na ktorom sa pochovávalo do konca 18. storočia. „V najspodnejších častiach jamy sme však našli aj niekoľko hrobov a predmetov potvrdzujúcich pochovávanie na tomto mieste zrejme už od prelomu 10. a 11. storočia. Naznačuje to nález ocieľky a kresacieho kameňa v jednom z hrobov,“ konštatoval po skončení výskumu jeho vedúci Marián Samuel. Pietny akt znovupochovania telesných pozostatkov sa uskutoční vo štvrtok 15. augusta. Súčasťou obradu bude odhalenie pamätnej tabule na východnej fasáde kostola.

Záchranný archeologický výskum pri kostole Preblahoslavenej Panny Márie vo Vrábľoch, ktorý sa uskutočnil vlani v septembri, súvisel s odvlhčením murív kostola a jeho celkovou obnovou. Archeológom sa počas neho potvrdil ich predpoklad, že pri dnešnom kostole postavenom v rokoch 1898 až 1901, ale čiastočne aj pod ním, sa nachádzajú zvyšky staršieho stredovekého kostola. Podľa Samuela sa pôvodný kostol spomína v prameňoch v polovici 14. storočia. „V sonde pri základoch súčasnej veže sme skutočne odkryli zvyšky murív barokovej veže staršieho kostola a časť dlažby lode vyhotovenej zo štvorcových kamenných platní. Vzhľadom na záchranný charakter výskumu však nebolo možné rozšíriť skúmanú plochu a odkryť väčšiu časť zaniknutej stavby,“ konštatoval bezprostredne po ukončení výskumu.

Nálezy hrobov a predmetov v nich patria k najvýznamnejším miestnym objavom. Ide o ženský šperk pochádzajúci z 11. storočia, záušnicu, typický šperk z obdobia 10. až 13. storočia a ďalšie dva strieborné prstene. Mladší strieborný prsteň z 13. storočia má na štítku zobrazené štylizované zviera, zrejme leva. „Nálezy jednoznačne potvrdzujú, že na týchto miestach sa pochovávalo už v tomto období a súčasne otvárajú otázku času vzniku prvej sakrálnej stavby vo Vrábľoch.“ Z novovekých nálezov je výnimočná trojica bohato zdobených pozlátených ihlíc s guľovou hlavičkou zdobenou polodrahokamami, ktorými si ženy v 17. storočí zdobili účes a zvyšky zlatom pretkávanej tkaniny ženských šiat.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X