Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vystava agrokomplex 13 ovocie a zelenina roka.jpg
Foto: archív, NitraDeň
15. augusta 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Vo štvrtok sa začne výstava Agrokomplex, predstaví sa 650 vystavovateľov z 12 krajín

Spolu 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstaví na výstave Agrokomplex v Nitre. Jej 45. ročník sa začne na výstavisku Agrokomplex vo štvrtok 16. augusta a potrvá do nedele 19. augusta.

Súčasťou štvordňového podujatia zameraného na poľnohospodárstvo, potraviny, rastlinstvo, živočíšstvo a ochranu životného prostredia bude tiež 13. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat. Pribudnú aj dve novinky – Festival národných špecialít a výstava Enviro. Organizátori očakávajú približne 100-tisíc návštevníkov. Vlani si Agrokomplex pozrelo 113 420 ľudí.

Výstavy obsadia plochu 55 726 metrov štvorcových, ďalších 30 hektárov zaberá Slovenské poľnohospodárske múzeum, kde sa koná sprievodný program. Tohtoroční vystavovatelia sú zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Ruska, Ukrajiny, Číny, Holandska, Švajčiarska a Fínska.

Viacero ťahákov

Ako informoval PR manažér výstaviska Martin Lužbeťák, Festival národných špecialít upriami pozornosť najmä na národnú špecialitu Spišské párky a tiež ďalšie tradičné špeciality. Na výstave Enviro sa predstavia spoločnosti a organizácie, ktoré sa venujú praktickej ochrane prírody, environmentálnej výchove a tiež propagácii a aplikovaniu princípov udržateľného spôsobu života. Tému plytvania potravinami a spracovanie bioodpadu budú prezentovať prostredníctvom ekologických projektov v pavilóne B. Ťahákom výstavy má byť aj interaktívny pavilón F s témou Inovujeme vidiek, ktorý prezentuje rôzne oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva hravou formou. Súčasťou odborného programu bude diskusia na tému Spoločná poľnohospodárska politika EÚ 2021 – 2027.

Tradičné hospodárske zvieratá privezú na Národnú výstavu hospodárskych zvierat chovateľské zväzy, ktoré ponúknu aj odborné poradenstvo. Hodnotenie zvierat bude po prvý raz priamo pred verejnosťou. V rámci programu vystúpia aj kone Národného žrebčína Topoľčianky, chýbať nebudú westernové vystúpenia a furmanské preteky.

Ocenia kvalitu

V rámci Národného programu podpory poľnohospodárskych produktov a potravín bude ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná udeľovať ocenenia Značka Kvality SK vybraným poľnohospodárskym produktom a potravinám. Odovzdajú tiež ďalšie ocenenia ako Zlatý kosák, Šampión výstavy, špeciálne ceny ministra a tiež rezortné vyznamenania.

Torta roka

Cukrári predvedú svoje umenie v pavilóne C, v ktorom budú súťažiť o titul Torta roka na tému slovenské tradície a folklór. V pavilóne M3 spoznajú návštevníci Ovocie roka a Zeleninu roka. Nebude chýbať ani sprievodný kultúrny program s folklórnymi a speváckymi súbormi a atrakciami pre deti. Slovenský rybársky zväz pripravuje pre návštevníkov program pri jazerách spojený so súťažami.

„Kolorit výstavy sprevádza piskot parnej lokomotívy z poľnej železnice. V Slovenskom poľnohospodárskom múzeu sa postarajú o nádych minulosti preteky v tradičnom spôsobe kosenia Senobranie, Traktorparáda a tretí ročník súťaže Rezbárske bzučanie – súťaž vo vyrezávaní do klátov,“ doplnil Lužbeťák.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X