Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zapcha mesto zobor kruhac.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Reprofoto: www.youtube.com
7. októbra 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Video: Dopravnú situáciu pod Zoborom by pomohla vyriešiť nová cesta, primátor ju žiada od župy

Marek Hattas sa v záležitosti prepojovacej komunikácie obrátil na nitrianskeho župana Milana Belicu. Ten mu odpísal, že kraj nie je oprávnený v tejto veci konať.

Katastrofálnu dopravnú situáciu na ceste pod Zoborom v Nitre by podľa primátora Mareka Hattasa pomohla vyriešiť nová cesta medzi Jeleneckou a Zlatomoraveckou ulicou.

Konať v tejto záležitosti by mal podľa neho Nitriansky samosprávny kraj. V súčasnosti obyvatelia Zobora a okolitých obcí podľa primátora stoja v zápchach a majú problém dostať sa do mesta.

Poslal mu list

Hattas poslal začiatkom júna list predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanovi Belicovi, v ktorom ho požiadal o spustenie procesu, ktorý by viedol k vybudovaniu spomínanej prepojovacej cesty.

Ako informoval poradca primátora pre komunikáciu Henrich Varga, župan Milan Belica v odpovedi napísal, že „kraj nie je oprávnený ďalej konať na príprave daného investičného zámeru“.

Výzva k županovi

Primátor Hattas vo zverejnenom videu vyzval župana Belicu aj poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja, aby začali vec riešiť.

Išlo by podľa neho o cestu s dĺžkou len asi jeden kilometer, kde sú dvaja vlastníci pozemkov, takže by nemuselo ísť o komplikované riešenie.

Táto župa nedokázala za celú svoju existenciu postaviť ani jeden kilometer ciest,“ povedal Hattas na adresu krajskej samosprávy.

Ide o kritický bod

Podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu situáciu pod Zoborom v dlhodobom horizonte vyrieši len mimoúrovňové riešenie cestnej siete, lebo je to kritický bod, v ktorom sa dopravné tepny stretávajú.

Môžeme dopravu presúvať z jednej prístupovej cesty na druhú, autá sa v konečnom dôsledku aj tak stretnú na dopravných uzloch pod Zoborom,“ konštatoval župan. Kľúčovým je podľa Belicu fakt, že sa zahusťuje zástavba, pričom sa nemyslí na dopravu a budovanie zberných komunikácií.

Nitriansky samosprávny kraj zdôrazňuje, že pri riešení kritických dopravných bodov medzi mestskými časťami a nimi prechádzajúcimi komunikáciami II. a III. triedy uplatňuje model finančnej participácie na nákladoch až do výšky 50 – 60 percent. O spolufinancovaní týchto projektov rozhoduje krajské zastupiteľstvo,“ uviedol Belica vo svojom stanovisku k vyjadreniam primátora Nitry.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X