Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4a
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. júna 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMesto Nitra, Petra Struková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

V meste by mali vyrúbať 150 stromov. Najviac ich bude odstránených v časti Párovce.

Radnica si dala vypracovať dokument, ktorý mapuje stav drevín na území Starého Mesta. Firma, ktorá pre mesto dokument vypracovala, odporúča vyrúbať 150 stromov a v prípade ďalších 38 stromov je potrebné urobiť posudky.

Firma Rudbeckia zmapovala stav 2 525 stromov a navrhla mestu opatrenia týkajúce sa starostlivosti o dreviny. Cieľom dokumentu bolo vypracovanie evidencie drevín, zhodnotenie ich stavu a posúdenie zásahov. Z celkového počtu stromov bolo 378 kusov odporučených na rôzne typy rezov a na výrub je určených 150 stromov.

Zo stromov odporučených na výrub rastie až 62 v časti Párovce, 57 na Wilsonovom nábreží, 20 v Starom parku, 5 na Štúrovej ulici, 4 na Svätoplukovom námestí a po jednom strome na Farskej ulici a Cyrilometodskom námestí.

Najväčšie zmeny čakajú na Párovce

Dokument odporúča, aby sa vo vnútroblokoch sídliska zredukoval počet detských ihrísk a aby sa ihriská, ktoré tu zostanú zrekonštruovali a presvetlili. Ak by sa mesto rozhodlo v Párovciach vybudovať nové detské ihrisko, malo by ho umiestniť na slnečné miesto. Okrem toho dokument navrhuje úpravu okolia Párovského gymnázia. Jeho okolie totiž skladbou zelene a stavom stromov nezodpovedá funkcii budovy.

5b
Na jeseň by mali byť vysadené stromy aj do prázdnych skruží na Svätoplukovom námestí

Aleje v meste budú obnovené

Firma v dokumente hodnotila aj výsadbu alejí v centre Nitry – na Ulici Janka Kráľa, Farskej a Štúrovej. Zdravotný stav stromov na týchto miestach sa zhoršuje a radnica preto plánuje obnovenie alejí. Už na jeseň sa pripravuje obnovenie aleje pred VÚB bankou, pretože stormy majú preschuté korene. Stromy pribudnú aj na Svätoplukovom námestí, kde pôvodné stromy vyhynuli. Príčinou boli premokrené korene. Na jar sa však po obvode námestia majú robiť nové žľaby, vďaka ktorým by v budúcnosti nemalo dôjsť k podobnej situácii.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X