Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studentsky domov zobor maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
8. februára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

UKF opraví internáty bez ohľadu na to, či dostane pomoc od štátu

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre opraví svoje internáty bez ohľadu na to, či na tento účel dostane finančnú pomoc od štátu. Povedal to rektor univerzity Ľubomír Zelenický v reakcii na stredajšie vyhlásenie premiéra Roberta Fica, že štát rozdelí v tomto a budúcom roku 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov.

UKF robí investície v tomto smere už dlhší čas a v tomto roku plánuje na rekonštrukciu internátov vynaložiť z vlastného rozpočtu približne dva milióny eur. Ďalšie dva milióny eur sa bude usilovať získať z fondov Európskej únie. Cieľom investícií je opraviť a zmodernizovať súčasné priestory študentských domovov a zároveň rozšíriť ubytovacie kapacity.

Fico sľúbil poskytnúť 50 miliónov eur ešte v roku 2015, Slovenská rektorská konferencia sa dohodla na spôsobe rozdelenia jednotlivým univerzitám. „Zatiaľ dohoda rektorov platí. Ak by bolo 50 miliónov eur, tak by sa našej univerzite mohlo z tohto balíka ujsť okolo 1,8 milióna eur,“ povedal Zelenický. Zároveň dodal, že zatiaľ nevie, akým spôsobom štát univerzitám peniaze poskytne. „My zaplatíme faktúru a nie je nám jasné, ako nám ju ministerstvo môže prefinancovať, pretože takto to doteraz nefungovalo,“ podotkol rektor.

Druhý najnižší počet študentov na internátoch

UKF má druhý najnižší počet ubytovaných študentov spomedzi slovenských univerzít. Ubytovaných má len 25 percent študentov, pričom celoslovenský priemer je 38 percent. Uspokojiť vie zhruba 60 percent žiadostí o ubytovanie. Univerzita má internáty Zobor a Nitra s celkovou kapacitou 1 600 miest. Na základe zmlúv ubytováva ešte 100 svojich študentov v Agroinštitúte a 90 v priestoroch Reformovanej kresťanskej cirkvi. Pred časom kúpila stredoškolský internát na Nábreží mládeže, ktorý chce prerobiť na Študentský domov Brezový háj s kapacitou 365 lôžok. V súčasnosti je tam už zrekonštruovaná kuchyňa, ktorá počas semestra produkuje asi 1 200 obedov pre celú univerzitu. Na jeseň by sa mala začať rekonštrukcia ubytovacej časti.

Investície do internátov

V pláne sú aj ďalšie investície. „V marci budeme mať na stole projektové dokumentácie na zateplenie dvoch internátov, projekty na zmenu vykurovania a kompletné riešenie kotolní, na rekonštrukciu sociálnych zariadení na internáte Nitra kompletne aj so stúpačkami, elektrikou,“ priblížil Zelenický. Zateplovať sa budú internáty Brezový háj a Zobor a je možné, že aj Študentský domov Nitra, doplnil rektor. Pokračovať bude aj výmena nábytku za nový, modernejší. Študenti ubytovaní pod Zoborom sa ho dočkajú už v marci. „Súťaž na nábytok sa už skončila, objednali sme ho za približne 200-tisíc eur. Výmenu plánujeme robiť za plnej prevádzky,“ povedal rektor. Plán je, že ráno sa študenti vysťahujú do náhradných priestorov a večer sa vrátia do vynovenej izby.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X