Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana Kirschner
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
6. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Trojdňové mestské slávnosti v piatok uzavrie koncert Jany Kirschner a Jelen

K najzaujímavejším exponátom Ponitrianskeho múzea bude od piatka patriť aj najstarší kamenný erb mesta Nitry z roku 1583.

Posledný deň mestských slávností Nitra, milá Nitra prinesie podujatia v Ponitrianskom múzeu, medzinárodný folklórny festival a večer trojdňové slávnosti uzavrie spoločný koncert Jany Kirschner s českou skupinou Jelen.

Pokračovať bude Nitriansky jarmok na pešej zóne, ktorý oživia hudobné vystúpenia a tvorivé dielne. Program hlavného dňa slávností, ktorým bol štvrtok 5. júla, prilákal tisícky návštevníkov na Nitriansky hrad a do centra mesta. V podvečerných hodinách ho nakrátko prerušila búrkach, večer program pokračoval galavečerom 41. ročníka medzinárodného akademického festivalu folklórnych súborov Akademická Nitra.

Osmičkám v dátumoch dejín Nitry sa bude v piatok venovať konferencia v Ponitrianskom múzeu. Odborníci budú hovoriť o rokoch 828, 1248, 1288, období rokov 1288 – 1848, 1918 a 1968. O 15:00 v múzeu otvoria výstavu „Znovuobjavený“ archív mesta Nitry. Prezentovať bude písomnosti z archívu mesta Nitry z rokov 1632 – 1922, o ktorých sa desaťročia myslelo, že už neexistujú.

Verejnosť si bude môcť po prvýkrát pozrieť najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632. Uhorský kráľ Ferdinand II. ním potvrdil privilégiá, ktoré udelil nitrianskym mešťanom jeho predchodca. „Táto privilegačná listina je jedinou, ktorú mesto Nitra má a o ktorej sme mysleli, že ju v živote neuvidíme. Aj keď je z roku 1632 a nie je to tá prvá z roku 1248, ale predsa len, tento odpis jasne potvrdzuje postavenie mesta Nitry,“ povedal riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko. K najzaujímavejším exponátom Ponitrianskeho múzea bude od piatka patriť aj najstarší kamenný erb mesta Nitry z roku 1583, ktorý dalo mesto v tomto roku zreštaurovať. Erb bol pôvodne osadený v dolnej bráne mestského opevnenia, tzv. Tureckej bráne. „Návštevníci múzea uvidia zakonzervovaný originál aj tzv. faximíliu z umelého kameňa s rekonštrukciou pôvodnej farebnosti,“ informovala nitrianska radnica.

V rámci putovania Po stopách svätého Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry bude pripravená prehliadka so sprievodcom v areáloch Zoborského kostolíka, Zoborského kláštora a archeoparku na Martinskom vrchu. Desiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica Festival prinesie vystúpenia súborov z Chorvátska, Bieloruska, Poľska, Česka a Slovenska a predstaví sa tiež folklórny súbor Matice Slovenská Osijek. Sprievod Slovanov pešou zónou na Svätoplukovo námestie je naplánovaný na 16:15. Pódium na námestí bude od 20:00 patriť spoločnému koncertu Jany Kirschner a českej akustickej kapely Jelen, ktorej priniesol spoločný projekt s touto speváčkou úspech a preslávili sa skladbou Co bylo dál? Koncert dá zároveň bodku za tohtoročnými mestskými slávnosťami.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X