Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars organi
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív Ars Organi
1. júna 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Tohtoročný festival Ars Organi je už minulosťou, uzatvoril ho koncert mladého rakúskeho organistu

Koncert mladého rakúskeho organistu uzatvoril cyklus piatich organových koncertov ARS ORGANI 2016.

Poslednú májovú nedeľu prešli bránami piaristického kostola v Nitre milovníci organu a organovej hudby, aby si vypočuli majstrovstvo a virtuozitu Petra Frisée, ktorý pôsobí ako hlavný organista dekanátu a vedúci cirkevnej hudby v druhom viedenskom obvode. Je aktívny nielen ako sólista doma i v zahraničí, ale taktiež spolupracuje s viacerými ansámblami a angažuje sa v hudobnom manažmente.

Ars organi
Foto: archív Ars Organi

Rakúsky hosť vo svojom recitáli v piaristickom kostole sv. Ladislava predstavil okrem renesančných tancov dvoch velikánov organovej hudby – Johanna Sebastiana Bacha a Charles-Marie Widora.

Bachovo Prelúdium a fúgu e mol, BWV 548 Frisée dôvtipne predelil Largom z triovej sonáty BWV 529, čím celé dielo získalo celkom iný rozmer. Prísnosť, virtuozita a vznešená krása charakteristické pre „E- molku“ vystriedalo meditatívne Largo, ktoré umelec chápal ako pohľad z tmy do svetla, zo života do smrti, zo súčasnosti do večnosti.

Ars organi
Foto: archív Ars Organi

Do úplne iného sveta sa preniesli poslucháči počas 35-minútovej Symfónie č. 5 f mol, op. 42/1 francúzskeho skladateľa a organového „mága“ Charles-Marie Widora. Piata symfónia patrí k Widorovým najhranejším a svojou melodickosťou patrí k najznámejším organovým skladbám vôbec. Slávna Toccata z tejto symfónie bola skvelou bodkou za týmto ročníkom.

Umelecká riaditeľka Mária Magyarová Plšeková vyjadrila spokojnosť s tohtoročným festivalom, na ktorom sa predstavili koncertní organisti z Maďarska, Rumunska, Talianska, Rakúska a Slovenska. V myšlienkach a prípravách je už v budúcom jubilejnom ročníku, keď ARS ORGANI oslávi už 10. ročník svojej existencie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X