Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRENČÍN: Výstava hračiek - Intertoys Deti sa hrajú s hračkami počas 7. ročníka výstavy potrieb pre deti, detskej módy, hračiek, detskej literatúry a školských potrieb pod názvom Detský svet - Intertoys 2013, ktorý sa konal na trenčianskom výstavysku EXPO center. Trenčín, 18. august 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
ilustračné: SITA
25. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Pre štrajk sú v Nitre zatvorené základné školy, gymnáziá i škôlky

Viaceré školy aj škôlky v Nitre dnes zostali pre štrajk učiteľov zatvorené. Na ďalších sa vyučuje v obmedzenom režime a na niektorých štrajk žiaci vôbec nepocítia. Zatvorené dnes zostalo napríklad Gymnázium svätého Cyrila a Metoda, rovnako aj Základná škola svätého Svorada a Benedikta a Materská škola svätých anjelov strážcov, ktoré sa nachádzajú v spoločnom areáli na Farskej ulici. Do štrajku sa zapojilo spolu 61 pedagógov týchto škôl.

Ako informoval rodičov riaditeľ spojenej školy Karol Žák, vyučovanie obnovia buď po oficiálnom ukončené štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov, alebo po ukončení štrajku jednotlivých učiteľov, ak ich bude dostatočný počet pre obnovenie vyučovania. Zatvorená do odvolania je aj Základná škola s Materskou školou svätého Gorazda na sídlisku Chrenová. Do štrajku sa rozhodlo zapojiť aj Piaristické gymnázium svätého Jozefa Kalazanského. „V dňoch 25., 26. a 27. januára nebude v škole prebiehať výchovno-vzdelávací proces. Pokračovanie riadneho vyučovania podľa rozvrhu hodín predpokladáme od štvrtka 28. januára,“ oznámilo vedenie školy rodičom.

V obmedzenom režime sa vyučuje napríklad na Základnej škole kniežaťa Pribinu v centre Nitry, kde sa do štrajku zapojila len časť učiteľov. Ako oznamuje škola na svojej internetovej stránke, žiaci prvého stupňa budú mať denne štyri vyučovacie hodiny, žiaci druhého stupňa päť hodín. V školskej družine zrušili rannú službu, žiaci môžu prísť do školy od 7.30 hod. Štrajk nepocítia študenti Gymnázia na Golianovej ulici, ktoré funguje v plnej prevádzke a vyučuje sa podľa rozvrhu.

Učitelia chcú štrajkom dosiahnuť zvýšenie svojich platov od 1. januára 2016 o 140 eur a o ďalších 90 eur od 1. januára 2017. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na tento rok o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X