Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
APTOPIX Tunisia Attack
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
3. júla 2015 Zaujímavosti od Veronika TurkotováNitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Spoveď študentky z Nitry, ktorá prežila teroristický útok v Tunisku

Pri piatkovom teroristickom útoku v Tunisku, v meste Súsa zahynulo 39 ľudí vrátane útočníka. Medzi obeťami boli najmä obyvatelia Veľkej Británie, Belgicka, Írska, Ruska a Portugalska.

Mali to byť nezabudnuteľné chvíle, na ktoré by všetci zúčastnení s odstupom času zasnene spomínali. To, čo prežila 23-ročná študentka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, sa rozhodne nedá nazvať ideálnou dovolenkou. Výstrely, krik a strach o holý život – takto si začiatok leta zrejme nepredstavovala.

Lea sa v čase útoku nachádzala na pláži. Odpočívala na ležadle: „Mohla som byť tak 150 metrov odtiaľ, nachádzali sme sa hneď v susednom hoteli.“ To, čo nasledovalo, keď počula výstrely, sa len veľmi ťažko opisuje: „Najskôr som počula výstrely zo samopalu, tak som sa postavila, že sa niečo deje. Pozrela som na plavčíka, ktorý bol oproti nám na našej pláži, a ten v pokoji ďalej sedel. Myslela som si, že majú nejakú akciu, cvičenie, vôbec mi v tom momente nenapadlo, že sa môže diať niečo také hrozné, tak som ležala ďalej. Až potom v priebehu desiatich minút sa rozkríklo, že tam niekoho zastrelili,“ konštatuje Lea.

Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP

Prvotné informácie o útoku boli veľmi chaotické, nevedeli, čomu majú vlastne veriť. „Keď sme sa pýtali domácich, ktorí nás strážili, povedali nám, že sa nič nedeje, že máme byť pokojní, že len niekomu ukradli telefón. Potom sa nám to nezdalo, lebo začala prichádzať aj polícia na lodiach, na koňoch, celkovo tam bol dosť zhon. Potom sa rozkríklo, že sa niekto utopil, ale to sa tiež nepotvrdilo, až potom nám prišla SMS zo Slovenska, že bol v Tunisku teroristický útok, že či vôbec žijem.“ Spôsob, akým zareagovali na vzniknutú situáciu miestni, Leu zarazil: „Chceli to ututlať, aby im aspoň nejakí turisti na pláži ostali, rýchlo to sťahovali dovnútra, aby sa to nerozkríklo.“

Po útoku čakali v bare na pláži na ďalšie inštrukcie, no tie akosi neprichádzali. Jediné šťastie mali podľa Lei v tom, že jedna známa z ich partie mala priateľa zo Slovenska, ktorý ich prepojil s veľvyslanectvom až na ministerstvo. Ostávali tak v telefonickom kontakte, pretože im podával potrebné informácie o tom, čo majú ďalej robiť. Poradil im, aby sa z pláže premiestnili do hotelovej izby, pretože na pláži to pre nich mohlo byť stále nebezpečné. To, čo sa dozvedeli na recepcii od staršieho manželského páru z Čiech, študentke z Nitry vyrazilo dych: „Vraveli, že útočníka deň predtým videli, keď prechádzal cez našu pláž. Ešte si ho aj fotili, lebo im bolo čudné, že si berie so sebou dáždnik a celý je v čiernom.

Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP

V týchto ťažkých chvíľach im mala pomôcť delegátka, no na tú má Lea ťažké srdce: „Naša delegátka vyzerala, že nevie ani o tom, že nám majú poslať vládny špeciál. Vôbec nás neinformovala. K turistom, ktorí sa rozhodli v Tunisku zostať, sa správala milo. K nám, ktorí sme chceli ísť domov, však boli arogantní. Vysmievali sa nám, či sme normálni.“ Lea bola v Tunisku prvýkrát v živote a vrátiť sa tam zatiaľ nechystá. Na záver rozhovoru smutne skonštatovala: „Nikto však nevie zaručiť, kde to vypukne, kedy sa to bude opakovať a ako.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X