Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bonul
Foto: ilustračné: www.bonul.sk
24. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skdomov.sme.sk

Sociálna poisťovňa môže dostať pokutu kvôli zákazke s nitrianskou strážnou službou Bonul

Nitrianskej firme Bonul sa mimoriadne darí počas vládnutia Smeru. Dôvodom môže byť napojenie firmy na členov tejto politickej strany. Teraz hrozí Sociálnej poisťovni kvôli uzavretiu tendru s Bonulom pokuta do výšky 30-tisíc eur.

Sociálnej poisťovni hrozí podľa denníka Sme pokuta od tisíc do 30-tisíc eur. Dôvodom je porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, ktoré vyhrala nitrianska strážna služba Bonul.

Zákazku za necelých šesť miliónov eur podpísal s Bonulom ešte bývalý šéf poisťovne Dušan Muňko (Smer), stalo sa tak v máji tohto roka krátko pred odchodom z funkcie.

Na túto lukratívnu zákazku upozornila poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) na svojom blogu. Podľa nej Bonul vo výberovom konaní súťažil prakticky sám so sebou, pretože druhý uchádzač – konzorcium firiem – vyradila poisťovňa pre nesplnenie podmienok.

Úrad pre verejné obstarávanie podľa Sme potvrdil, že kontrolou tendra zistil štyri porušenia zákona. „Pri jednom z kontrolných zistení bol identifikovaný možný vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ povedal hovorca úradu Ján Mažgút pred denník Sme.

Za najvážnejšie pochybenie, ktoré NKÚ zistilo, bolo porušenie princípu nediskriminácie uchádzačov a princípu hospodárnosti. „V rámci jednej zákazky totiž poisťovňa spojila viacero rôznych navzájom oddeliteľných predmetov zákazky bez možnosti predloženia ponuky na jednotlivé časti,“ uviedol denník Sme.

Zvyšné tri pochybenia boli podľa NKÚ menej závažné a nemali vplyv na výsledok súťaže. K týmto pochybeniam patrilo napríklad to, že poisťovňa stanovila neprimerane krátku lehotu na prijímanie žiadostí o vysvetlenie požiadaviek uvedených v súťažných podkladoch. „Zmluva uzavretá s Bonulom navyše bola v rozpore s predloženou súťažnou ponukou,“ dopĺňa Sme.

Úrad by teraz mal rozhodnúť, či voči poisťovni začne správne konanie alebo nie. „Ak úrad v správnom konaní zistí, že bol spáchaný správny delikt, uloží Sociálnej poisťovni pokutu,“ uviedol Mažgút pre Sme.

„Sociálna poisťovňa sa bude kontrolným zistením Úradu pre verejné obstarávanie zaoberať a zváži ďalší postup,“ reagoval pred denník hovorca poisťovne Peter Višváder.

Podľa Višvádera vplyv na verejné obstarávanie nie je preukázaný, rovnako ani rozhodnutie úradu neukladá poisťovni zrušenie zmluvy s Bonulom.

Hovorca poisťovne taktiež odmieta, že Bonul v tendri súťažil sám so sebou. „Do súťaže sa prihlásilo osem záujemcov, ponuku predložili dvaja,“ povedal Višváder pred denník Sme. Konzorcium K.G.V. Security, ktoré bolo neskôr vylúčené pre nesplnenie podmienok, údajne verejne akceptoval aj jeho konateľ.

Nitrianskej strážnej službe Bonul sa mimoriadne darí počas vlády politickej strany Smer. Získala totižto niekoľko lukratívnych štátnych zákaziek. Podľa denníka Sme ide až o približne polovicu všetkých štátnych zákaziek.

Dôvodom úspešnosti firmy môže byť prepojenie na vládnucu stranu Smer. Napríklad premiér Robert Fico vystúpil s prejavom na firemnom večierku Bonulu, šéf bezpečnostnej služby Miroslav Bödör zas podľa týždenníka Plus 7 dní chodí na poľovačky s bývalým ministrom Ľubomírom Jahnátkom (Smer)

„Navyše je podľa informácií SME švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je blízkym človekom ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer),“ uzatvára denník Sme.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X