Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo andreja bagara nitraden 640x360.jpg
ilustračné: SITA
18. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Slovenskú sezónu Divadla A. Bagara otvorí muzikál o pápežovi

Pôvodný slovenský muzikál o pápežovi Jánovi Pavlovi II. otvorí novú sezónu 2016/2017 v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Sezóna s názvom Made in Slovakia bude monotematická a divadlo v rámci nej uvedie pôvodné a súčasné slovenské dramatické texty slovenských autorov 20. a 21. storočia. Texty vznikli na objednávku Divadla Andreja Bagara. Vizuálom novej divadelnej sezóny sa stala fľaša.

„Každá z inscenácií bude taká správa vo fľaši, smerujúca z minulosti do súčasnosti a ďalej až k budúcim generáciám,“ vysvetlil šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský. Sezóna bude žánrovo rôznorodá a okrem muzikálu ponúkne napríklad aj komédie, existenciálnu drámu či hry o významných osobnostiach našich dejín.

Divadlo pripravuje sedem premiér. Prvou bude 11. novembra výpravný muzikál Povolanie: pápež. K osobnosti pápeža Jána Pavla II. pristupuje v prvom rade ako k charizmatickému človeku, ktorý mal okrem teologického poslania aj významnú politickú a diplomatickú misiu. Režisérom muzikálu je Jerzy Jan Poloński z Poľska, ktorý má na konte množstvo úspešných muzikálových produkcií. Autorom libreta je Daniel Hevier, hudbu skomponoval Gabriel Dušík.

„Niektoré konkrétne pápežove výroky budú z jeho úst znieť skoro až poburujúco a pohoršujúco, ale pritom ide naozaj o jeho autentické výroky, ktoré som zozbieral z mnohých zdrojov, aby som mu nemusel vkladať do úst vymyslené vety,“ povedal Daniel Hevier, ktorý pre muzikál napísal 20 textov piesní. V muzikáli budú vystupovať napríklad aj komunisti a tiež protivníci pápeža z radov cirkvi.

Dabko 007.jpg
Ilustračné foto: © Lucia Bihuncová

V januári uvedie nitrianske divadlo premiéru grotesknej komédie Dobro od Laca Keratu a tiež existenciálnu drámu Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva. V marci bude mať premiéru ľahkonohá komédia z prostredia ženských kúpeľov od Tatiany Kusej s názvom Syna či dcéru?

„Milovníkov poézie potešia v štúdiu verše Miroslava Válka pod názvom Žltým včelám žlté slzy. Vo veľkej sále uvedieme jednu z významných slovenských divadelných hier – veršovanú skladbu Jánošík z pera spisovateľky, prekladateľky a dramatičky Márie Rázusovej-Martákovej,“ uviedla PR manažérka divadla Gabriela Kováčová. Obe hry budú mať premiéru v apríli. Poslednou inscenáciou sezóny bude v júni Štefánik – slnko v zatmení od Evy Borušovičovej.

Novinkou divadelnej sezóny 2016/2017 bude inscenovaná prehliadka divadla s názvom Nepovolaným vstup zakázaný, ktorá vznikla v rámci projektu Otvorené divadlo. Na divákov čaká 19. novembra počas Noci divadiel.

Nový riaditeľ DAB Jozef Dóczy prichádza s projektom Otvorené divadlo, ktorého cieľom je využiť potenciál budovy divadla. „Mojím zámerom je, aby bola otvorená pre verejnosť aj mimo predstavení a aby boli využité nielen veľká a malá divadelná sála, ale aj ďalšie priestory. Všetko bude naviazané na divadlo, rôzne talkshow, výstavy, ale aj inscenované prehliadky divadelnej budovy, aby návštevník videl, čo sa deje aj v zákulisí,“ povedal Dóczy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X