Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoèní od 21. do 26. septembra, ponúkne poèas 21. roèníka politické a spoloèenské témy minulosti aj súèasnosti. Hlavný program ponúkne 13 inscenácií z desiatich krajín. Diváci si budú môc pozrie diela divadelných umelcov z Belgicka, Èeskej republiky, Maïarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie a Slovenska. Prioritou festivalu je divadelná tvorba krajín V4. Snímka z dokumentárnej taneènej fresky Otvorení všetkému. Bratislava, 25. júl 2012. Foto: SITA/Divadelná Nitra
13. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Slovenské inscenácie ponúknu na Divadelnej Nitre očistu

BRATISLAVA 13. septembra – Traumy minulosti aj hranice morálky preskúmajú na festivalových doskách Divadelnej Nitry 2013 slovenské inscenácie. Najväčší divadelný festival na Slovensku sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra v Nitre. Svoju vlastnú interpretáciu témy 22. ročníka Divadelnej Nitry – Očistení? predstavia divákom inscenácie Holokaust bratislavského Divadla Aréna, Rechnitz – Anjel skazy Slovenského národného divadla, Modrofúz Mestského divadla Žilina a Neistý grunt bratislavského divadla S.T.O.K.A., agentúru SITA o tom informovala PR manažérka festivalu Dana Freyerová.

Spomínané tituly do programu Divadelnej Nitry vybral dramaturg a tento rok i kurátor slovenského programu festivalu Peter Pavlac. O tom, že výber nebol ľahký, svedčia podľa Freyerovej aj množstvá inscenácií, ktoré Pavlac počas tohto roka videl. Zo 66 inscenácií z produkcie viac ako štyridsiatich domácich divadiel videl naživo 32. „Všetky štyri vybrané inscenácie v sebe nesú aspekt, ktorý ma v divadle fascinuje. Snažia sa diváka vtiahnuť, nepustiť a ponúknuť svoju verziu očistenia. Každá svojím spôsobom,“ citovala Petra Pavlaca PR manažérka Divadelnej Nitry. .

Slovenské národné divadlo prinesie na Divadelnú Nitru len nedávno uvedenú drámu Rechnitz – Anjel skazy rakúskej spisovateľky a nositeľky Nobelovej ceny Elfriede Jelinek. Inscenácia v réžii hosťujúceho českého režiséra Davida Jařaba zobrazuje hrôzostrašnú noc plnú orgií fašistických pohlavárov, ktoré vyvrcholili hromadnou vraždou 180 židovských zajatcov. V inscenácii účinkujú Emília Vášáryová, Szidi Tobias, Richard Stanke či František Kovár.

Udalostí druhej svetovej vojny sa dotýka i titul Holokaust dramatika Viliama Klimáčka v Divadle Aréna. Je príbehom slovenského básnika, politika, arizátora a napokon emigranta v jednom. Hra vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistického Slovenska do Osvienčimu v roku 1942. Divákom sa v hlavných úlohách predstavia Milan Ondrík, Kristína Greppelová, Zuzana Porubjaková, Braňo Deák a Zuzana Kanócz.

Neľudské zločiny zobrazí na javisku hra Modrofúz (nádej žien). V režijnom podaní Eduarda Kudláča prinesie divákom legendu o kniežati, ktorý sa stal známym údajnou sériou vrážd mladých žien. Minimalistická inscenácia Mestského divadla Žilina dáva možnosť vstúpiť do psychológie postavy, ktorá v sebe nedokáže zabiť lásku a tak zabíja ľudí.

Po dlhšom čase sa na divadelné dosky vrátil Blaho Uhlár a nová S.T.O.K.A. Neistý grunt s podtitulom vnútrodruhová agresia je výpoveďou o bezmocnosti, skutočnou expresiou neistoty v hľadaní pevnej pôdy pod nohami. Na rozdiel od svojho predchádzajúceho diela Pokus Uhlár nebude z javiska hovoriť sám, ale prostredníctvom literárnych autorít a začínajúcich hercov, aby tak vytvoril pevnejší, „očistený“ grunt.

V hlavnom programe festivalu bude mať medzinárodnú i slovenskú premiéru inscenácia Vnútro vnútra, ktorú s kolektívom divadla SkRAT pripravujú Ľubomír Burgr a Dušan Vicen v rámci projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Hra je inšpirovaná dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a tajne vysväteného kňaza Přemysla Coufala z roku 1981.

Na Divadelnú Nitru zavíta tento rok 13 divadelných súborov z Českej republiky, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska aj Slovenska. Diváci sa počas šesťdňového festivalového maratónu môžu tešiť na 13 inscenácií počas 19 predstavení v hlavnom programe a v sprievodnom programe na vyše 70 rôznych podujatí – divadelných, filmových, výtvarných a hudobných. Kompletný program Divadelnej Nitry 2013 možno nájsť na webstránke festivalu http://www.nitrafest.sk. Vstupenky na festivalové predstavenia sa dajú kúpiť online cez webstránku festivalu alebo každý pracovný deň od 13:00 do 17:30 v pokladnici v budove Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X