Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemky1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné
5. marca 2015 Rozhovory od NitraDen.skPetra Struková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. Archív Martina Nemkyho

Rozhovor: Viceprimátor Nemky prezradil, ako chce riešiť problém s nedostatkom parkovacích miest na Klokočine

Martin Nemky (34) sa narodil v Nitre a od 5. februára je novým viceprimátorom. Predtým zastával post prednostu Okresného úradu Nitra a pracoval aj na Najvyššom kontrolnom úrade SR a tiež na Daňovom riaditeľstve SR. Študoval na SPU v Nitre, kde získal titul inžinier. Je držiteľom certifikátov v oblasti verejnej politiky, riadenia verejných financií, zavádzania systémov riadenia kvality, štátnej pomoci, verejného obstarávania, právneho minima a ďalších.

NitraDen.sk: Po dlhom čakaní na rozhodnutie primátora ste boli zvolený ako viceprimátor. Ako ste sa postavili k tomu, že si Vás primátor vybral za svojho zástupcu?

Nemky: Prijal som ponuku pána primátora a s účinnosťou od 5.2.2015 som bol poverený zastupovaním primátora mesta v prvom rade.

NitraDen.sk: Čo od Vás ako od nového viceprimátora môžu občania očakávať? Čo by ste chceli pre Nitru urobiť?

Nemky: V rámci možností mesta zabezpečiť dostupnosť nájomných bytov pre sociálne slabších ľudí (resp. ľudí s nižším príjmom), pre mladých ľudí, ktorí si často kvôli nedostatku dostupnosti ekonomicky výhodných bytov zakladajú rodiny až v neskoršom veku. A to či už výstavbou nových nájomných bytov, domov resp. opatreniami na znižovanie nákladov na výrobu tepla. Tiež by som chcel zlepšiť vybavenosť základných škôl, aby sa schopnosti a talent našich detí dali rozvíjať. Pred nami je mnoho ďalších výziev a možností na zlepšenie nášho krásneho mesta, ostatné predstavy by som, ak dovolíte, predstavoval postupne.

NitraDen.sk: Vyjadrili ste sa, že chcete vyriešiť problém s nedostatkom parkovacích miest na Klokočine. Aké budú prvé kroky?

Nemky: Budem iniciovať verejné stretnutia občanov a vedenia mesta (poslancov), resp. iniciovať pozvanie na zasadnutia príslušného výboru mestskej časti. V prvom rade si chcem vypočuť ľudí a ich návrhy, resp. riešenia. Možno týmto krokom by som chcel vzbudiť väčší záujem o veci verejné, ktoré sa dotýkajú každodenného života ľudí. K dispozícií je aj mail [email protected] a moja stránka na FB. Mám záujem vytvoriť participatívny rozpočet a tým dať možnosť verejnosti vybrať si priority, a teda podieľať sa na riadení niektorých akcií. Podstata spočíva v tom, že sa vyčlení určitá čiastka peňazí z rozpočtu mesta a občania budú môcť rozhodovať kde a na aký účel budú použité.

NitraDen.sk: Aké otázky a pripomienky dostávate najčastejšie od Nitranov?

Nemky: Najčastejšími otázkami sú podnety a upozornenia občanov na činnosť, resp. nečinnosť mestských organizácií, otázky zamestnanosti a otázky stavu riešenia nevyhovujúceho stavu vozoviek.

NitraDen.sk: Môžete byť konkrétny, čoho sa tieto podnety týkali?

Nemky: Napríklad zimnej údržby alebo zberu odpadov.

NitraDen.sk: Predtým, ako ste začali vykonávať funkciu viceprimátora, ste sa vzdali funkcie prednostu okresného úradu. Myslíte si, že aj ostatní funkcionári by mali zastávať len jeden post?

Nemky: Osobne zastávam názor, že funkcia viceprimátora krajského mesta si vyžaduje človeka na stopercentný úväzok. Priznám sa, pôsobím ako poslanec VÚC Nitra, avšak v tomto vidím pozitívum v tom, že ako viceprimátor krajského mesta môžem presadzovať záujmy nášho mesta aj vo VÚC.

NitraDen.sk: Nároky na post viceprimátora si robila aj poslankyňa Kolenčíková. Na celoslovenskej úrovni nie je SMER jednotný. Ako je to v Nitre?

Nemky: Pre nezainteresovaných a pre verejnosť sa miestami môže zdať , že SMER  nie je jednotný, ale to je len preto, lebo vo vnútri strany prebieha debata, vymieňajú sa názory a hľadajú sa spoločné riešenia. Myslím, že v každej demokratickej strane je prirodzené, ak počúvame názory jej členov, aj keď tieto nie sú na každú tému vždy jednotné. Myslím, že len konštruktívnou debatou môžeme napredovať ďalej.

NitraDen.sk: Na aký problém v Nitre sa názory členov strany aktuálne líšia, respektíve sa líšili naposledy?

Nemky: Neevidujem rozdielne názory na problémy v Nitre.

NitraDen.sk: A na záver otázka na odľačhenie – aké miesta v Nitre máte najradšej, kam najradšej chodíte?

Nemky: Miest v Nitre mám rád mnoho, ako príklad uvediem pyramídu na Zobore a mestský park Sihoť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X