Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultná nemocnica s poliklinikou ´ilina. ´ilina, 7. december 2012. Foto: SITA/Milo Fabian
Ilustračná foto: SITA/Milo Fabian
8. apríla 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Rozhodnutie o zriadení hospicu v bývalej nemocnici poslanci odložili

Nitra 8. apríla – V časti bývalej nemocnice v Šali má vzniknúť hospic. Prevádzkovať ho chce súkromná spoločnosť Hospic IBLV, ktorá tu chce zriadiť pracovisko paliatívnej starostlivosti s kapacitou 50 lôžok. Areál bývalej šalianske nemocnice patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK), ktorý sa o jeho prenájom usiluje už niekoľko rokov. Firma Hospic IBLV ponúkala nájomné vo výške 17 eur za meter štvorcový ročne. Okrem toho plánovala priestory zrekonštruovať, opraviť podlahy, vymeniť okná a vykonať ďalšie nevyhnutné úpravy.

Aj napriek tomu, že väčšina krajských poslancov zámer súkromnej spoločnosti uvítala, nakoniec bolo hlasovanie o prenájme preložené až na májové rokovanie zastupiteľstva NSK. Ako skonštatoval krajský poslanec a primátor Šale Martin Alföldi, dôvodom boli viaceré nevyjasnené otázky. „Spoločnosť nemá v obchodnom registri uvedenú ako svoju činnosť sociálnu a zdravotnú starostlivosť. Nevieme aká je budúcnosť a udržateľnosť hospicu, ktorý tam chcú prevádzkovať, takže by sme mali mať v rukách nejaký biznisplán. Nevieme ani to, ako chce firma zabezpečiť stravovanie, pranie bielizne a ďalšie veci, ktoré s paliatívnou starostlivosťou o nevyliečiteľne chorých súvisia,“ povedal Alföldi.

Vedúci Odboru majetku a investícií Úradu NSK Marek Mesároš v tejto súvislosti upozorňuje, že kraj sa už sedem rokov snaží prenajať a zaplniť prázdne priestory bývalej šalianskej nemocnice. „Tá postupne chátra. Teraz po rokovaní s „x“ záujemcami sa konečne podarilo nájsť nájomcu,“ pripomína Mesároš. Šaliansky primátor s jeho názorom súhlasí, napriek tomu je však presvedčený, že bez vyjasnenia všetkých otázok nie je možné priestory v nemocnici prenajať firme, ktorá podľa jeho slov vznikla pred polrokom. „Nedokladovali žiadne skúsenosti s paliatívnou starostlivosťou. Musíme poznať ich podnikateľský zámer a mať záruku, že tá starostlivosť tam bude poskytovaná tak, ako ju spoločnosť deklaruje,“ myslí si aj krajský poslanec Zsolt Baranyay.

Zastupiteľstvo NSK sa tak po dopracovaní zámeru bude prenájmom priestorov v bývalej šalianskej nemocnici pre hospicovú starostlivosť zaoberať na svojom najbližšom rokovaní, ktoré je naplánované na 19. mája.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X