Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK: TB Petra Oremusa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: TB Petra Oremusa Peter Oremus nezávislý kandidáta na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja počas TB pred blížiacimi sa voľbami. Nitra, 30. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
28. januára 2014 Správy NitraPolitika od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Rokovací poriadok NSK bráni nezaradeným poslancom vytvoriť svoj klub

Nitra 28. januára – Nezávislí a nezaradení poslanci chcú v zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) vytvoriť vlastný poslanecký klub. Podľa slov nezávislého poslanca Petra Oremusa je to jediná možnosť, ako sa môžu aktívne podieľať na práci v krajskom parlamente a v jeho ďalších orgánoch, akými sú odborné komisie či Rada NSK. Svoje kluby v zastupiteľstve NSK majú vytvorené strany Smer-SD, KDH a SMK.
„Naše úsilie smeruje k tomu, aby sme aj my vytvorili klub z tých poslancov, ktorí sú nezávislí alebo sú po jednom z politických strán. Vďaka tomu by sme sa mohli konštruktívne zapájať aj do diania v zastupiteľstve i v samotnom úrade vyššieho územného celku,“ uviedol ešte v decembri 2013 na ustanovujúcom rokovaní zastupiteľstva NSK Oremus.
Ako však povedal na prvom tohtoročnom rokovaní krajského parlamentu, snaha o vytvorenie samostatného klubu sa skomplikovala. Z pôvodných ôsmich nezaradených poslancov ich zostalo iba päť. Podľa Oremusa sa poslancom zo Smeru podarilo do svojho klubu získať nezávislého poslanca Karola Gerháta a Juraja Soboňu zo SNS. Renáta Kolenčíková (Smer-SD) však tvrdí, že obaja poslanci vstúpili do ich klubu na vlastnú žiadosť. „V SMK nám zase povedali, že nezávislá poslankyňa Zita Cseri bude v ich klube. Takže sme zostali piati. To by nám na vytvorenie klubu stačilo, ale jedna pani poslankyňa zatiaľ stále váha,“ vysvetlil Oremus.
V súčasnosti tak bez príslušnosti k niektorému z poslaneckých klubov zostali okrem Oremusa nezávislí poslanci Ján Greššo a Serafína Ostrihoňová. Okrem nich aj Jozef Jobbágy za Most-Híd a Martin Alföldi zo strany Nová väčšina – Dohoda.
Oremus upozorňuje, že aj v prípade, ak by sa napokon všetci dohodli na vytvorení vlastného poslaneckého klubu, v ceste im ešte stojí rokovací poriadok zastupiteľstva NSK.
„Narážame na námietku, ktorá nám už bola vznesená, že my nemôžeme v zmysle rokovacieho poriadku vytvoriť klub, pretože ten môžu vytvoriť len poslanci za politickú stranu alebo poslanci, ktorí išli v koalícii politických strán. Nič sa v rokovacom poriadku nehovorí o nezávislých a nezaradených,“ vysvetlil Oremus. Podľa jeho slov sa preto bude so svojimi kolegami usilovať o zmenu rokovacieho poriadku. „Pretože takto nás úplne vyšachovali, hoci si myslím, že je to v príkrom rozpore so zákonmi nášho štátu a princípmi demokracie. Lebo my nemôžeme byť menejcenní poslanci. My sme takisto rovnocenní poslanci ako aj oni. A nám sa tu bráni organizovať sa a aktivizovať. Proste, momentálne sme ako druhotriedni poslanci,“ konštatoval Oremus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X