Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Otvorenie na nitrianskom hrade 14.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
19. augusta 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre budú sprístupnené viaceré pamiatky

Aj v tomto roku sa Nitra pripojí k spoločným celoslovenským Dňom európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), podujatia, prenášajúceho myšlienku spoločnej Európy do takej dôležitej oblasti, akou je kultúra.

Mesto Nitra veľmi nápaditou a atraktívnou formou sprístupní vybrané pamiatky, pamätihodnosti a kultúrne inštitúcie čo najširšiemu spektru záujemcov v dňoch 6. až 29. septembra. Všetky účastnícke body budú vizuálne označené, aby návštevníci vedeli, kde sa môžu niečo nové dozvedieť.

Slávnostné otvorenie DEKD v Nitre sa uskutoční v areáli Nitrianskeho hradu 8. septembra za prítomnosti prezidenta ICOMOS Slovensko privítaním a verejnou diskusiou s odborníkmi o význame Nitrianskeho hradu. Podujatie bude sprevádzané hudobným vystúpením a výstavou výtvarných prác žiakov ZUŠ.

V navštevovanom Ponitrianskom múzeu bude novootvorená výstava so špeciálnym výberom: Prehliadaná príroda – obyčajné i zvláštne prírodniny zo zbierok múzea.

Štátny archív v Nitre pripravil v rámci Dňa otvorených dverí komentované prehliadky archívu a archívnych depotov, výstavu najzaujímavejších archívnych dokumentov, tvorivé dielne pre deti s veľmi zaujímavým interaktívnym programom, prednášku spojenú s výstavou na tému: Vysťahovalectvo zo Slovenska a jeho odraz v archívnych dokumentoch a tiež dvojdňovú medzinárodnú konferenciu Dejiny archívov – archívy dejín.

Do podujatia sa zapája aj Krajský pamiatkový úrad v Nitre veľmi invenčným spôsobom – komentovanými prehliadkami odborných metodikov vybraných známych i menej známych pamiatok a pamätihodností na území mesta i regiónu.

Nitrianska galéria pripravila okrem vstupov do svojich depozitov tiež výtvarné tvorivé dielne zamerané na prírodu a pamiatky v Nitre pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií.

Katedra archeológie FF UKF v Nitre v spolupráci s CHKO Ponitrie sa postará o zážitok deťom, ktoré sa chcú hravou formou dozvedieť o pamiatkach a archeolokalitách v Nitre a okolí. Tvorivé dielne, ktoré pre ne pripravila, budú súbežne realizované v dvoch blokoch na témy: Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru a Mladý prírodovedec skúma prírodu okolia Nitry. Okrem toho pripravili prednášku a komentovanú prehliadku Oponického hradu spojenú s prezentáciou nálezov.

Zaujímavé oživenie a pohodu prinesie tiež Slovenské poľnohospodárske múzeum , ktoré v rámci DOD organizuje Nedeľný piknik na dekách v areáli múzea, s bohatým kultúrnym programom, tvorivými dielňami a zábavou pre deti a prehliadkou expozícií.

Pamiatkový úrad SR v spolupráci s CHKO Ponitrie a Slovenskou geologickou spoločnosťou pripravili premiérovo terénnu exkurziu za pamiatkami a prírodou Zoborských vrchov. Teší sa na vás trojica odborníkov z oblasti archeológie, botaniky a geológie, ktorá vás bude sprevádzať po 10,5 km trase Zoborských vrchov.

Bájny fénix vstáva z popola, tak by sme mohli nazvať spoločný projekt Mesta Nitry a ZUŠ J. Rosinského Bartfay medzi nami o záchrane, znovuoživení a prinavrátení sôch Siréna, Medený kvet a Ruky.

Deň otvorených dverí na Kalvárii ponúkne odborný výklad správcu farnosti a historika architektúry o zaujímavostiach o vývoji areálu, o nedávno ukončených pamiatkových výskumoch, o živote Verbistov – Spoločnosti Misionárov Božieho Slova. Misijné múzeum priblíži návštevníkom aktivity Verbistov, sprístupnené budú tiež zaujímavé exponáty z misijných ciest. Otvorené pre návštevníkov budú: Kostol Božieho hrobu na vrchole Kalvárie, krypty a farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Zoborský skrášľovací spolok tradične záujemcom o históriu ponúkne netradičný zážitok prostredníctvom veľmi obľúbených denných i nočných prehliadok areálu kláštorného komplexu kamaldulov s ruinou Kostola sv. Jozefa „pátrom Filipom“. Priebeh obnovy Národnej kultúrnej pamiatky priblíži metodik Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Nitre a detskí návštevníci si budú môcť svoje majstrovské zručnosti preveriť výrobou vtáčích búdok.

Slávnostné ukončenie DEKD 2017 v Nitre v areáli Nitrianskeho hradu bude patriť žiakom Spojenej katolíckej školy v Nitre, ktorí vystúpia s divadelným predstavením zo života Svätopluka pod názvom Od kolísky po hrob.

Dekd plagat.jpg

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X