Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie na nitrianskom hrade 14.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
19. augusta 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre budú sprístupnené viaceré pamiatky

Aj v tomto roku sa Nitra pripojí k spoločným celoslovenským Dňom európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), podujatia, prenášajúceho myšlienku spoločnej Európy do takej dôležitej oblasti, akou je kultúra.

Mesto Nitra veľmi nápaditou a atraktívnou formou sprístupní vybrané pamiatky, pamätihodnosti a kultúrne inštitúcie čo najširšiemu spektru záujemcov v dňoch 6. až 29. septembra. Všetky účastnícke body budú vizuálne označené, aby návštevníci vedeli, kde sa môžu niečo nové dozvedieť.

Slávnostné otvorenie DEKD v Nitre sa uskutoční v areáli Nitrianskeho hradu 8. septembra za prítomnosti prezidenta ICOMOS Slovensko privítaním a verejnou diskusiou s odborníkmi o význame Nitrianskeho hradu. Podujatie bude sprevádzané hudobným vystúpením a výstavou výtvarných prác žiakov ZUŠ.

V navštevovanom Ponitrianskom múzeu bude novootvorená výstava so špeciálnym výberom: Prehliadaná príroda – obyčajné i zvláštne prírodniny zo zbierok múzea.

Štátny archív v Nitre pripravil v rámci Dňa otvorených dverí komentované prehliadky archívu a archívnych depotov, výstavu najzaujímavejších archívnych dokumentov, tvorivé dielne pre deti s veľmi zaujímavým interaktívnym programom, prednášku spojenú s výstavou na tému: Vysťahovalectvo zo Slovenska a jeho odraz v archívnych dokumentoch a tiež dvojdňovú medzinárodnú konferenciu Dejiny archívov – archívy dejín.

Do podujatia sa zapája aj Krajský pamiatkový úrad v Nitre veľmi invenčným spôsobom – komentovanými prehliadkami odborných metodikov vybraných známych i menej známych pamiatok a pamätihodností na území mesta i regiónu.

Nitrianska galéria pripravila okrem vstupov do svojich depozitov tiež výtvarné tvorivé dielne zamerané na prírodu a pamiatky v Nitre pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií.

Katedra archeológie FF UKF v Nitre v spolupráci s CHKO Ponitrie sa postará o zážitok deťom, ktoré sa chcú hravou formou dozvedieť o pamiatkach a archeolokalitách v Nitre a okolí. Tvorivé dielne, ktoré pre ne pripravila, budú súbežne realizované v dvoch blokoch na témy: Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru a Mladý prírodovedec skúma prírodu okolia Nitry. Okrem toho pripravili prednášku a komentovanú prehliadku Oponického hradu spojenú s prezentáciou nálezov.

Zaujímavé oživenie a pohodu prinesie tiež Slovenské poľnohospodárske múzeum , ktoré v rámci DOD organizuje Nedeľný piknik na dekách v areáli múzea, s bohatým kultúrnym programom, tvorivými dielňami a zábavou pre deti a prehliadkou expozícií.

Pamiatkový úrad SR v spolupráci s CHKO Ponitrie a Slovenskou geologickou spoločnosťou pripravili premiérovo terénnu exkurziu za pamiatkami a prírodou Zoborských vrchov. Teší sa na vás trojica odborníkov z oblasti archeológie, botaniky a geológie, ktorá vás bude sprevádzať po 10,5 km trase Zoborských vrchov.

Bájny fénix vstáva z popola, tak by sme mohli nazvať spoločný projekt Mesta Nitry a ZUŠ J. Rosinského Bartfay medzi nami o záchrane, znovuoživení a prinavrátení sôch Siréna, Medený kvet a Ruky.

Deň otvorených dverí na Kalvárii ponúkne odborný výklad správcu farnosti a historika architektúry o zaujímavostiach o vývoji areálu, o nedávno ukončených pamiatkových výskumoch, o živote Verbistov – Spoločnosti Misionárov Božieho Slova. Misijné múzeum priblíži návštevníkom aktivity Verbistov, sprístupnené budú tiež zaujímavé exponáty z misijných ciest. Otvorené pre návštevníkov budú: Kostol Božieho hrobu na vrchole Kalvárie, krypty a farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Zoborský skrášľovací spolok tradične záujemcom o históriu ponúkne netradičný zážitok prostredníctvom veľmi obľúbených denných i nočných prehliadok areálu kláštorného komplexu kamaldulov s ruinou Kostola sv. Jozefa „pátrom Filipom“. Priebeh obnovy Národnej kultúrnej pamiatky priblíži metodik Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Nitre a detskí návštevníci si budú môcť svoje majstrovské zručnosti preveriť výrobou vtáčích búdok.

Slávnostné ukončenie DEKD 2017 v Nitre v areáli Nitrianskeho hradu bude patriť žiakom Spojenej katolíckej školy v Nitre, ktorí vystúpia s divadelným predstavením zo života Svätopluka pod názvom Od kolísky po hrob.

Dekd plagat.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X