Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU Nitra
Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
23. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Prokuratúra rieši uplácanie pre skúšky na SPU v Nitre

Úrad špeciálneho prokurátora sa zaoberá prípadmi korupcie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, kde sa pre skúšky uplácalo. Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová informovala, že prokurátor v dvoch prípadoch podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrhy na schválenie dohody o vinne a treste.

Imrich S. je stíhaný za prečin nepriamej korupcie. V máji v budove Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre a na ďalších nezistených miestach ako študent poľnohospodárskej univerzity cez sprostredkovateľa M. V. dal 500 eur ako úplatok pre M. K. a V. K. za to, že V. K. bude pôsobiť na vedúceho katedry na Katedre hydinárstva a malých hospodárskych zvierat a zabezpečí mu úspešné absolvovanie skúšky z predmetu poľovníctvo. Po urobení a zapísaní dvoch skúšok cez sprostredkovateľa M. V. dal ešte 200 eur ako úplatok pre M. K. a V. K. Hovorkyňa vysvetlila, že vo veci M. V., M. K. a V. K. sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebude poskytovať podrobnejšie informácie.

Aj Patrik J. je stíhaným za prečin nepriamej korupcie. Ten v máji v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ako jej študent na osobnom stretnutí s M. V. mu sľúbil finančnú hotovosť v presne nezistenej výške ako úplatok za to, aby svojím vplyvom pôsobil na niektorého z pedagógov pôsobiacich na SPU Nitra a zabezpečil mu tak úspešné absolvovanie skúšky z predmetu Údržba a oprava strojov. Vo veci M. V. sa aj v tomto prípade koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie, dodala Tökölyová.

Tökölyová o korupcii na SPU v Nitre informovala už v auguste. Prokurátor už vtedy predložil na súd na schválenie dohody o vine a treste so študentmi, ktorí sa priznali k podplácaniu odborných asistentov. V prvom prípade v máji v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre po neúspešnom absolvovaní skúšky z fyziky sľúbil študent Boris B. na požiadavku M. V. pre odborného asistenta Ľ. H. dve fľaše alkoholu zn. Baileys. Následne o dva dni Boris B. a Patrik B. tento úplatok aj s pohárom k fľaši Baileys odovzdali asistentovi za úspešné vykonanie postupovej skúšky.

V júni v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre na základe vyžiadania odborným asistentom M. V. poskytol Dávid S. skúšajúcemu odbornému asistentovi Ľ. H. úplatok, rovnako dve fľaše Baileys. V deň skúšky z fyziky poskytol opakovane úplatok odbornému asistentovi Ľ. H. vo forme fľaše vína, fľaše domácej liehoviny a štyroch kilogramov klobás.

Tökölyová pripomenula, že k dohode o vine a treste môže dôjsť iba vtedy, ak obvinený spáchanie skutku prizná, uzná svoju vinu a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho tvrdenia, prijme dohodnutý trest a ochranné opatrenie. Ak súd dohodu schváli, vydá na verejnom zasadnutí rozsudok, proti ktorému nebude možné podať odvolanie, alebo dohodu súd odmietne (neschváli) a vytýči termín konania hlavného pojednávania.

Súd na budúci týždeň v stredu vytýčil prvé pojednávania, keď sa bude rozhodovať o navrhnutých dohodách.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X