Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
9. januára 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 SITA

Pozrite sa na doterajší priebeh kauzy RegioJet

13. novembra 2014 – RegioJet považuje nesúhlas primátora Nitry za protizákonný

Majiteľ firmy RegioJet Radim Jančura označil nesúhlas Nitrianskeho kraja a mesta Nitry s udelením licencie na prevádzkovanie verejnej dopravy za nezákonný. Jančura sa na tlačovej besede, ktorá sa konala pred Mestským úradom v Nitre, vyjadril, že primátor Nitry Jozef Dvonč nekonal v súlade s verejným záujmom a toto konanie označil za klientelizmus. Zdôvodňoval to tým, že časť stanoviska dopravnej spoločnosti Arriva, a. s., ktorá prevádzkuje medzimestskú dopravu v Nitrianskom kraji, je identická so stanoviskom mesta Nitry k udeleniu licencie. Primátor Dvonč odsúdil túto podľa neho nátlakovú akciu a obvinenia RegioJetu odmieta. Podľa Dvonča neexistujú kapacity pre ďalšie autobusy a ako jeden z dôvodov udáva dopravné obmedzenia, ktoré prináša rekonštrukcia autobusovej stanice. Navyše sú podľa neho trasy, o ktoré mal záujem RegioJet, vykryté už licencovanými dopravcami dostatočne. Mesto sa vo svojom stanovisku odvoláva na zákon o cestnej doprave, kde sa píše, že licenciu možno povoliť, len ak je to v súlade s plánom dopravnej obslužnosti. Túto podmienku podľa primátora RegioJet nespĺňa, navýšenie o 14 párových spojov je podľa neho zbytočné pre medziročný pokles cestujúcich v dôsledku nezamestnanosti a nárastu individuálnej dopravy.

15. novembra 2014 – Nitriansky kraj nezmenil postoj k licencii pre RegioJet

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) tvrdí, že nezmenil svoj postoj k vydaniu dopravnej licencie pre spoločnosť RegioJet na prevádzku diaľkovej autobusovej linky Bratislava – Nitra – Banská Bystrica. “Ani prvé stanovisko NSK k návrhu cestovného poriadku dopravcu zo 7. októbra nebolo súhlasné. Preto Bratislavský samosprávny kraj opätovne požiadal Nitriansky kraj o vyjadrenie,” informovala hovorkyňa predsedu Nitrianskeho kraja Oľga Prekopová. Nitriansky kraj v súlade so zákonom o cestnej doprave je podľa nej povinný prihliadať aj na záujem obcí, preto požiadal o vyjadrenie mesto Nitra. Mesto sa 28. októbra vyjadrilo nesúhlasne, Nitriansky kraj to rešpektoval a 3. novembra poskytol Bratislavskému kraju nesúhlasné stanovisko. Pôvodné stanovisko kraja zo 7. októbra však neuvádzalo pripomienky k návrhu úpravy cestného poriadku, no vyslovil isté obavy. Tie sa týkali toho, že po po vydaní licencie dopravcovi je vysoko pravdepodobné, že môže byť ohrozená existencia troch súčasných prímestských autobusových spojov Zlaté Moravce/Vráble – Nitra, Nitra – Sereď – Bratislava a Nitra – Bratislava. Po zrušení týchto liniek by podľa kraja bolo potrebné zaviesť nové regionálne spoje vo verejnom záujme, ktorých stratu vykrýva kraj. Uvedené linky prevádzkujú spoločnosti Arriva Nitra, a. s. a Turancar, s. r. o. Nitra. V druhom, spresnenom vyjadrení z 3. novembra Nitriansky kraj zaujal negatívne stanovisko k udeleniu licencie pre RegioJet s odvolaním sa na nesúhlas mesta Nitra.

3. januára 2015 – V Nitre sa objavili bilboardy, ktoré ju označujú za kraj korupcie

Spoločnosť RegioJet umiestnila v Nitre niekoľko bilboardov, ktoré sú reakciou spoločnosti na to, že Mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj neodsúhlasili novú autobusovú linku. Celkovo spoločnosť umiestnila v Nitrianskom v Bratislavskom kraji 50 bilboardov, ktoré stáli približne 100-tisíc eur.

8

4. januára 2015 – Dvonč napadol RegioJet za ohováranie!

Primátor Nitry Jozef Dvonč podal pre kampaň dopravcu RegioJet v pondelok 5. januára na Okresnú prokuratúru v Nitre trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania. Šéf nitrianskej radnice zároveň listom vyzval spoločnosť RegioJet a bilbordovú spoločnosť na odstránenie znevažujúcich bilbordov. Dopravná spoločnosť RegioJet podľa jeho slov rozbehla v týchto dňoch štvavú kampaň, ktorej súčasťou sa nepochopiteľne stali predstavitelia samosprávy vo vyššom územnom celku Nitra a mesta Nitra.

5. januára 2015 – Milan Belica je pripravený nasledovať Dvonča a podať na RegioJet trestné oznámenie

Nitriansky župan Milan Belica zvolal tlačovku, na ktorej reagoval na bilboardy osadené RegioJetom a povedal, že je pripravený podať na spoločnosť trestné oznámenie. Župan sa spolu s vedúcim odboru dopravy Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Jurajom Khürom vyjadril aj k dôvodom, prečo česká dopravná firma nezískala v kraji licenciu. Belica vysvetlil, že  nitrianska župa o udelení licencie nerozhoduje, pretože pre autobusovú linku Bratislava – Banská Bystrica je Nitra iba tranzitným mestom. Zdôraznil, že župa vzala na vedomie a preposlala do Bratislavy nesúhlasné stanovisko mesta Nitra. Hovorkyňa NSK Oľga Prekopová  poskytla oficiálne stanovisko. Z neho vyplýva, že kraj zhromažďuje informácie z médií a je pripravený zákonne chrániť svoje dobré meno. Belica uviedol, že kampaň spoločnosti RegioJet je na Slovensku bezprecedentná a nitriansky kraj postupoval v zmysle príslušného zákona.

BRATISLAVA: TK majiteľa Student Agency Janèuru

8. január 2015 – RegioJet bude premávať cez Nitru aj v prípade, že nedostane licenciu! Sľubuje polovičné ceny!

RegioJet chce začať prevádzkovať pravidelnú nedotovanú diaľkovú autobusovú linku z Bratislavy cez Nitru do Banskej Bystrice predbežne 1. februára. V prípade, že nedostane licenciu, bude premávať pre uzavretú skupinu ľudí. Spoločnosť očakáva, že Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozhodne o vydaní dopravnej licencie do 14. januára. V takom prípade budú môcť podľa Jančuru cestujúci na tejto trase využívať najluxusnejšie autobusy v Európe za polovičné ceny, ako platia v súčasnosti. RegioJet má pripravených osem nových autobusov každý za 350 tisíc eur. Jančura sa na tlačove vyjadril aj k neudeleniu licencie: “Získanie licencie existuje len preto, aby sa overilo, či dané spojenie nie je v súbehu s dotovanou dopravou. Keďže neexistoval právny dôvod, aby licencia nebola vydaná, konkurencia si našla primátora Nitry Dvonča, ktorý poslušne prevzal stanovisko Arrivy.“ Hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová sa ku kauze vyjadrila slovami: „Pán Jančura veľmi dobre vie, že sme museli postupovať v zmysle zákona o cestnej doprave, konkrétne podľa paragrafu, ktorý hovorí, že na vydanie licencie je potrebný súhlas všetkých dotknutých krajov. V tomto prípade Nitriansky kraj vydal nesúhlasné stanovisko. Spoločnosť sa odvolala, v súčasnosti je odvolávacie konanie na ministerstve dopravy, preto súčasné kroky pána Jančuru považujeme za ďalšiu nátlakovú kampaň, ktorou nás núti k vedomému porušeniu zákona.“

8. január 2015 –  Rezort dopravy k odvolaniu RegioJet ešte nezaujal stanovisko, nepozná detaily prípadu

Ministerstvo dopravy sa zatiaľ nevyjadrilo k odvolaniu súkromného dopravcu RegioJet proti tomu, že mu Bratislavský samosprávny kraj vlani v novembri zamietol vydať licenciu na prevádzku nedotovanej diaľkovej autobusovej linky Bratislava – Nitra – Banská Bystrica. Rezort tvrdí, že nepozná konkrétne detaily tohto prípadu, preto nemôže zaujať stanovisko. To, že samosprávne kraje rozhodujú o licenciách na prevádzku vnútroštátnej diaľkovej autobusovej dopravy a zároveň objednávajú a financujú prímestskú autobusovú dopravu, nie je podľa rezortu dopravy konflikt záujmov. Kraj pri vydávaní dopravnej licencie na prevádzku nedotovanej diaľkovej autobusovej linky podľa ministerstva dopravy prihliada iba na skutočnosť, či by schválenie takejto autobusovej linky závažne ovplyvnilo životaschopnosť inej linky, na ktorú sa vzťahuje zmluva o službách vo verejnom záujme, priamo na dotknutých úsekoch. Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) považuje postup mesta Nitra a Nitrianskeho kraja v prípade obštrukcií pri udelení licencie dopravcovi RegioJet za prejav korupčného a protekcionárskeho správania. “Postup týchto subjektov je v rozpore so záujmami obyvateľov regiónu,” uviedol v stredu predseda ZOMOS-u Vladimír Špánik. Nesúhlas s vydaním licencie podľa neho potvrdil preferovanie súčasných prepravcov. “Je zarážajúce, že kompetentní nechcú vidieť reálne možnosti zlepšenia prepravných možností občanov dotknutých regiónov a svojím postojom a rozhodnutím deformujú podnikateľské prostredie na škodu občanov, z vôle ktorých sú na pozíciách vedúcich predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy,” dodal Špánik na adresu primátora Nitry Jozefa Dvonča a predsedu Nitrianskeho kraja Milana Belicu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X